• جمعه / ۱۳ دی ۱۳۹۸ / ۰۸:۱۱
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 98101309223
  • خبرنگار : 50189

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه مطرح کرد

مذاکره با آمریکایی‌ها یعنی تسلیم شدن

مذاکره با آمریکایی‌ها یعنی تسلیم شدن

ایسنا/کرمان معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه از اهداف آمریکایی در رابطه با اتهاماتی که مداوم به ایران وارد می‌کنند، گفت: اکنون یک شبکه‌ای متشکل از برخی کشورهای منطقه، رژیم صهیونیستی و آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته و دنبال یک شرایطی هستند تا حکومت را در ایران تغییر دهند و آن را نشان داده‌اند به‌طوری‌که هر زمان به این فرصت دست یافتند این سیاست را دنبال کرده اند.

"غلامحسین دهقانی" در حاشیه سفر به استان کرمان در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با اینکه آیا ایران با آمریکا گفت‌وگو خواهد کرد؟ گفت: ما در گذشته با آمریکا گفت‌وگو از طریق برجام انجام داده‌ایم. به‌هرحال برجام یک سند چند جانبه بود که چند سال ایران، آمریکا و چند کشور دیگر برای آن مذاکره و در نهایت به یک اجماع رسیدند و در قطعنامه شورای امنیت تصویب و تایید شده است.

وی با بیان این مطلب که متاسفانه آمریکایی‌ها تعهدات خود را زیر پا گذاشتند و از برجام خارج شدند، ادامه داد: آمریکایی‌ها یک کار غیرقابل قبولی انجام دادند نه اینکه ما این موضوع را بگوییم بلکه بقیه اعضای برجام و حتی کشورهای غیر عضو نیز بر این موضوع تاکید دارند که اقدام آمریکا خلاف حقوق بین‌الملل و تعهدات خودش بود زیرا مذاکرات برای برجام صورت گرفته ضمن آنکه توسط قطعنامه شورای امنیت تایید شده بود.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه افزود: مشکلی که در مورد بحث مذاکره با آمریکا وجود دارد این است که ما در گذشته مذاکرات انجام داده بودیم و حال آنها باید برگردند به همان چهارچوب برجام یا حداقل تحریم‌های غیرقانونی و یک جانبه‌ای که آنها با آثار فرامرزی (در قانون‌های بین‌الملل این تحریم‌ها غیر قانونی است) بر علیه ایران وضع کردند را بردارند لذا آمریکایی‌ها حسن نیت نشان ندادند زیرا از یک طرف از برجام خارج شدند و از طرف دیگر تعهداتشان را در حوزه‌های دیگر زیر پا گذاشتند همچنین فشارهای زیادی علیه ایران، اعمال می‌کنند و هیچ قاعده‌ای را رعایت نمی‌کنند ضمن آنکه شاهد هستیم کشورهای دیگر را تحت فشار قرار می‌دهند که با ایران همکاری نکنند، و در چنین شرایطی مذاکره بی معناست.

وی اضافه کرد: حال در چنین شرایطی کسی صحبت از مذاکره خواهد کرد؟ باتوجه به اینکه خود ترامپ می‌گوید «آنقدر به ایران فشار وارد می‌کنم تا مجبور شوند با من حرف بزنند»؛ طبیعتا اگر قرار شود در چنین شرایطی صحبتی صورت گیرد معنی آن این می‌شود که ایران تسلیم شده است.

دهقانی تاکید کرد: ایران مخالف مذاکره با دنیا و کشورهای دیگر نیست و همواره این را نشان داده‌ایم که آماده مذاکره با همه کشورهای دنیا(کشورهایی که به رسمیت می‌شناسیم) داریم ولی در این شرایط اگر کسی بخواهد مذاکره‌ای با آمریکا انجام دهد طبعا معنا و مفهوم خوبی نداشته و نتیجه خوبی قطعا نخواهد داشت.

وی ادامه داد: بارها توسط مقامات مختلف کشور گفته شده که اگر آمریکایی‌ها در انجام تعهداتشان و مذاکره جدی هستند ابتدا باید به تعهداتشان برگردند و ما مانع آن نیستیم.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه به اهداف آمریکایی‌ها در رابطه با اتهاماتی که مرتبا به ایران وارد می‌کنند، اشاره کرد و گفت: اکنون یک شبکه‌ای متشکل از برخی کشورهای منطقه، رژیم صهیونیستی و آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته و دنبال یک شرایطی هستند تا حکومت را در ایران تغییر دهند و آن را نشان داده‌اند به‌طوری‌که هر زمان به این فرصت دست یافتند این سیاست را دنبال کردند و نپذیرفتند که با ایران به عنوان یک کشور مستقل و کشوری که باید مساوی با آن برخورد کنند، رفتار کنند.

آمریکایی‌ها می‌خواهند حکومت را در ایران تغییر دهند

وی تصریح کرد: برخی از کشورها در منطقه مثل عربستان سعودی تصور می‌کنند که پیشرفت ایران به ضرر آنهاست. در گذشته واشنگتن سیاستشان را به آنها دیکته می‌کرد اما اکنون خودشان تصمیم می‌گیرند. سیاست‌های اسرائیل نیز در مورد ایران کاملا مشخص است بنابراین اگر بخواهیم هدف آنها را در یک جمله بیان کنیم این است که می‌خواهند حکومت را در ایران تغییر دهند اما می‌گویند که می‌خواهیم ایران رفتارش را تغییر دهد.

دهقانی با تاکید برآنکه ما هرگز اصل همکاری با کشورهای دیگر را زیر سوال نبرده ایم، اظهار کرد: شیوه‌ و عملی که آمریکا و دیگر شرکایشان در پیش گرفته‌اند، شیوه اعتمادزا نیست و در شرایطی همکاری معنا دارد که به یکدیگر اعتماد داشته باشید. متاسفانه همه حرکاتی که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها و دیگران انجام دادند حرکت‌های اعتمادزدا است نه اعتمادزا.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا ایران گام‌های بعدی در راستای کاهش تعهداتش را برمی‌دارد یا خیر؟ گفت: اقداماتی که تاکنون ما انجام داده‌ایم در چارچوب برجام بوده است و در خود برجام این موارد دیده شده به‌طوری‌که عنوان شده اگر یک طرف به تعهداتش عمل نکرد طرف مقابل می‌تواند یکسری اقدامات انجام دهد و اینها با هدف تقویت برجام بوده و با هدف از بین بردن برجام نبوده است.

وی افزود: ما اعلام کرده‌ایم که گام پنجم برجام نیز بر می‌داریم منتهی براساس تحولات آینده توسط کسانی‌که مسئولیتی در برجام دارند، تصمیم گرفته می‌شود.

حسن نیتی در آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها دیده نمی‌شود

دهقانی در خصوص اظهارات اخیر رییس جمهور آمریکا مبنی بر افزایش تحریم‌ها علیه ایران و اینکه آمریکا چه چیزی را می‌خواهد تحریم کند؟ به ایسنا گفت: تقریبا آمریکایی‌ها در هر حوزه‌ای که می‌توانستند جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرده‌اند و دیگران نیز به آنها مشورت می‌دهند که کجاها را تحریم کنند و هر کاری می‌توانستند در این راستا انجام داده و در حال انجام دادن هستند ولی به‌هرحال از این طرف با توجه به اعلام سیاست‌های اقتصادمقاومتی توسط مقام معظم رهبری که دولت آنها را به‌صورت جدی دنبال می‌کند، جای نگرانی تا حدودی وجود ندارد البته مشکلاتی در داخل در ساختار مدیریتی و هماهنگی بین نهادها وجود دارد که باید رفع شود و باید مدنظر داشت که وقتی تحریمی اعمال می‌شود ممکن است در ابتدا شوکی وارد شود اما آرام آرام کشور خودش را برای مقابله با آن تحریم آماده می‌کند، هرچند سخت و دشوار است اما پتانسیل و ظرفیت آن در ایران برای مقابله با این روند وجود دارد زیرا آنها(منظور آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها که گامی برنداشتند) به‌هیچ وجه حسن نیتی در عمل برای تغییر این شرایط نشان نداده‌اند.

وی ادامه داد: اروپایی‌ها حرف می‌زنند و اظهار می‌کنند که ما طرفدار و حامی برجام هستیم و می‌خواهیم برجام باقی‌بمانند، اما به‌هرحال آنها طرف‌های برجام هستند ما تعهداتمان را انجام داده‌ایم و آژانس بین‌المللی اتمی مرتبا این موضوع را تایید کرده که ایران تعهداتش را کامل انجام داده است ولی متاسفانه از طرف مقابل عمل یا اقدام جدی مشاهده نمی شود و مشکل اصلی اینجاست و اگر اروپایی‌ها جدی بودند و گام عملی برمی‌داشتند تا ایران از منافع اقتصادی برجام منتفع شود ایران نیز قطعا در راستای کاهش تعهداتش گام برنمی‌داشت.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه در پاسخ به این ابهام که در صحبت‌های قبلیتان گفتید دیگران به آمریکا مشاوره می‌دهند تا چه بخش‌های از ایران تحریم شود، منظور از دیگران چه کسانی هستند؟ اظهار کرد: اسرائیل، منافقین و گروه‌هایی که با نظام جمهوری اسلامی ایران مشکل دارند، همه در این زمینه فعال هستند و سعی بر منحرف کردن آنها(مقامات خارجی) دارند حتی راهنمایی‌های منحرف کننده می‌کنند و آنها اکنون فعالانه در خارج از کشور کار می‌کنند و در برخی موارد موجب منحرف کردن مقامات خارجی در تصمیم‌گیری‌هایشان می‌شوند.

گشایش‌هایی در رابطه با تحریم داور در راه است

وی در رابطه با تحریم دارو و اقدامات وزارت امور خارجه در این زمینه نیز به ایسنا گفت: وزارت امور خارجه در این حوزه و حوزه‌های دیگر که نیازهای خاص کشور هستند، اقداماتی انجام داده خوشبختانه گشایش‌هایی نیز حاصل شده است.

دهقانی با اشاره به تنوع اقلیمی استان کرمان و پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های آن بیان کرد: استان کرمان یک استان استثنایی است و تبلوری از تاریخ ایران و فرهنگ سرزمین ماست. طبیعتا تحریم‌ها تاثیراتی روی وضعیت زندگی و معیشت مردم و همچنین وضعیت اقتصادی تولید کنندگان، دارد. در سفر به استان کرمان مشاهده کردیم که زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های خیلی خوبی ایجاد شده و وظیفه ما در وزارت خارجی این است بیشتر ظرفیت‌های داخل کشور را به کشورهای دیگر معرفی و آنها را با ظرفیت‌های استان هایی همچون کرمان آشنا کنیم و سعی بر برقراری این اتصال داریم.

وی در رابطه با وضعیت اقتصادی و سیاسی ایران در سال‌های آینده مخصوصا سال ۹۹ گفت: باید امیدوار باشیم و باید آنها نیز از این فشارهای که به ایران وارد می‌کنند ناامید شوند و تا زمانی که آنها این امید را داشته باشند که با این فشارها ممکن است مردم پا پس ‌کشند و شرایط کشور به هم می‌ریزد؛ از اقدامات خصمانه خود علیه جمهوری اسلامی دست بر نخواهند داشت. باید تلاش کنیم این حالت پیش نیاید و این به نفع کشور ما نیست، بنابراین باامیدواری تلاش خود را بکنیم. ایران این پتانسیل را دارد که از این گردنه سخت عبور کند و در این راه نیز تاکنون این عبور صورت گرفته و انشالله با همکاری و هماهنگی از بقیه گردنه تحریم ها نیز گذر خواهیم کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.