• چهارشنبه / ۱۱ دی ۱۳۹۸ / ۱۲:۰۹
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 98101108197
  • خبرنگار : 50029

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس:

تحریم فضای کسب و کار فاوا را با چالش مواجه کرده است

تحریم فضای کسب و کار فاوا را با چالش مواجه کرده است

ایسنا/فارس عضو هیئت رئیسه و رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس اعتقاد دارد که فضای کسب و کار فاوا به واسطه تحریم‌ها با چالش‌های جدی مواجه شده است.

یلدار راهدار چهارشنبه ۱۱ دی در جلسه کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی فارس گفت: حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات همانند سایر حوزه‌ها تحت تاثیر مشکلاتی چون واردات تجهیزات و ابزار تکنولوژی در تمام زیرشاخه‌های آن است.

او افزود: در بخش تجهیزات سخت افزاری شبکه که این بخش از تجهیزات که شامل تجهیزات پسیو مانند رک و کابل و همچنین تجهیزات اکتیو نظیر فایروال، روتر، سوئیچ است، درگیر یکی از بخش‌های تاثیرپذیر از تحریمها شده است.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: در بخش واردات و تامین تجهیزات نیز با توجه به اینکه برای راه‌اندازی مراکزی نظیر دیتاسنترها با امنیت بالا و پاسخگویی مناسب به حجم بالای بسته‌های ارسالی در شبکه نیاز به استفاده از برندهای معتبر داریم، یکی از مشکلات موجود تامین این تجهیزات و اصالت کالا است که بر اثر تحریم‌ها محدودیت‌های زیادی به خصوص در واردات تجهیزات اکتیو وجود دارد که غیر از بالا بردن هزینه‌های تمام شده خرید، بحث ورود تجهیزات تقلبی را نیز در پی داشته است.

راهدار اضافه کرد: در زمینه تهیه مجوزهای نرم افزاری نیز با مشکلاتی روبرو هستیم به طوری که عموما خرید نرم افزارهای با امکان دسترسی نامحدود، بر روی تجهیزات اکتیو هزینه بسیار بالایی دارند و به همین دلیل مجوزهای پیش فرض دارای محدودیت‌های کاربری و دسترسی هستند. 

او با بیان اینکه پشتیبانی و تعمیر و نگهداری از مسئله اساسی و معضل ما در بخش ICT کشور است، ادامه داد: در بحث پشتیبانی و تعمیر و نگهداری تجهیزات علاوه بر این که نمایندگی‌های رسمی این شرکت‌ها در کشور وجود ندارد که تعمیر نگهداری را دچار مشکل می‌کند، بحث تامین قطعات برای تعمیرات نیز تحت اثر تحریم‌ها دچار مشکلاتی است.

این فعال اقتصادی خاطرنشان کرد: در حوزه‌هایی همچون نرم افزار دسترسی به جدیدترین نسخه‌های پیشرفته و محیط های تحت فضای اینترنت، متن بازها و توسعه دهندگان این فضا به دلیل تحریم‌های پی در پی در کشور به آسانی امکانپذیر نیست. 

راهدار افزود: بدون شک آسیب‌هایی که تحریم بر ارتباط، حق دسترسی و دانلود فعالان ایرانی در شبکه اینترنت برجای گذاشت، لطمه‌های خاصی را بر پیکره صنعت ICT وارد کرده است؛ چراکه دسترسی به این حقوق درحوزه وب در حقیقت ابزار تولید در صنعت فاوا محسوب می‌شود.

او با ارائه راهکارهای برای متوقف نشدن فعالیت‌ها در این حوزه، حمایت از تولیدات بومی از راه حل‌های فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات کشور دانست و گفت: با توجه به اهمیت زیرساخت‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات در حال حاضر و در سال‌های آتی، داشتن دانش و تکنولوژی تولید این دسته از تجهیزات دارای اهمیت بسیار بالایی است. 

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس بیان کرد: در حال حاضر برخی متخصصین جوان در این عرصه محصولاتی را نظیر فایروال، سوئیچ و غیره را تولید کرده‌اند که طبیعتا نیاز به ارتقای طراحی و ساخت دارند که با توجه به اهمیت این دسته از تجهیزات در لایه‌های متخلف زندگی روزمره مردم برخی حمایت‌ها از چنین تکنولوژی‌های بالایی می‌تواند علاوه بر تامین نیازهای داخلی، با توجه به قیمت‌های تمام شده پایین تر به دلیل پایین بودن برخی هزینه‌های تولید، امکان صادرات به برخی کشورهای دیگر را نیز فراهم خواهد کرد.

راهدار تقویت زیرساخت‎های نرم افزاری را یکی از راهکارها عنوان و اضافه کرد: معضلات در خصوص مباحث نرم افزاری نیز کشور دچار برخی مشکلات است که در زمینه تامین نرم افزارها یکی از مشکلات موجود خرید نرم افزارهای قانونی است و  اگرچه در بسیاری از موارد به دلیل عدم وجود قانون حق نشر در این خصوص و برای نرم افزارهای خارجی، این نیاز تامین می‌شود اما همین نرم افزارهای کرک شده در برخی موارد معضلات زیادی را ایجاد می‌کند.

او گفت: توسعه نرم افزارهای آزاد یکی دیگر از راهکارهای مهم مقابله با این دست از تحریم‌ها توسعه فرهنگ استفاده از نرم افزارهای آزاد است که گستره‌ای را از سیستم عامل‌ها تا نرم افزارهای کاربردی را شامل می‌شود.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی فارس، تصویب قانون حق نشر(کپی رایت) همراه با ضمانت اجرایی و استفاده از مبادلات مالی مبتنی بر ارزهای دیجیتال را از دیگر راهکارها مطرح کرد.

او عنوان کرد: علاوه بر روش‌های سنتی انجام تبادلات مالی بین داخل و خارج از کشور، با توجه به گسترش توجه به استفاده از ارزهای دیجیتال می‌توان این راه را به عنوان یکی از روش‌های مقابله با این مشکلات را تبادل مالی دانست اما وجود برخی قوانین مشکلاتی را در این راه به وجود آورده است.

راهدار افزود: اعتقاد فعالان بخش خصوصی در حوزه فاوا براین است که این صنعت برای رشد و شکوفایی باید در چارچوب قوانین کشور حرکت کند و قطعا برای همکاری با سرمایه گذاران خارجی در این حوزه نیازمند چارچوبهای لازم هستیم، چراکه دسترسی و ارتباط با صنعت ICT به دلیل ماهیت آن، از هر نقطه جهان امکان پذیر است بنابراین لزوم کنترل آگاهانه این همکاری‌ها بیش از هر حوزه دیگری احساس می‌شود.

عبور از شرایط سخت تحریم ما را به استقلال کامل نزدیک می‌کند

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس نیز گفت: تحریم ابزاری کوتاه مدت است؛ کشورهایی که از این شرایط سخت عبور کنند، می‌تواند بیش از پیش در مسیر کسب استقلال حرکت داشته و پیشرفت کنند؛ در شرایط فعلی کشور می‌بینیم در برخی از حوزه‌ها نیازها شناسایی شده و به دنبال ارائه راهکارهای ناشی از تحریم‌ها توسط نخبگان و متخصصان داخلی هستیم.

مهرداد سهرابی با بیان اینکه در برخی از فناوری‌ها وابسته به خارج از کشور هستیم، افزود: برای واردات و ایجاد امکان رقابت در بخش سخت افزار و ورود قطعات و لوازم جانبی مشکلاتی از جمله تعرفه‌های گمرکی وجود دارد که اتاق بازرگانی می‌تواند این موضوع را به صورت تخصصی دنبال کند.

او بیان کرد: مزیت کشور ما توانمندی از نیروی کار ماهر و متخصص است به همین دلیل اگر موضوع تعرفه‌های واردات تجهیزات حل شود ضمن کاهش قیمت تمام شده و ایجاد رقابت؛ شرکت‌های دانش بنیان ما می‌توانند از فرصت تحریم‌ها برای توانمند کردن خود و یا تولید تجهیزات و اقلام مورد نیاز در حوزه ICT استفاده کنند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس خاطرنشان کرد: در بخش نرم افزار نیز پیچیدگی‌هایی وجود دارد و ما نیز این مهم را دنبال می‌کنیم اما نکته حائز اهمیت در این بحث حاکم کردن نگاه فرامنطقه‌ای بر تولیدات نرم افزاری داخلی کشور است تا بتوانیم سهم و جایگاه خودمان را از بازار بیشتر کنیم.

سهرابی همچنبن با اشاره به قطعی اینترنت در کشور ادامه داد: قطع شدن چند روزه اینترنت در کشور به برخی از کسب و کارها آسیب وارد کرد و برخی از کاسبان تحریم از این شرایط بهره بردند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.