• یکشنبه / ۸ دی ۱۳۹۸ / ۱۵:۳۳
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 98100805859
  • خبرنگار : 50181

مدیرکل اقتصاد و دارایی کرمانشاه:

4000 میلیارد تومان از پول‌های مردم کرمانشاه نزد بانک‌های خصوصی است

4000 میلیارد تومان از پول‌های مردم کرمانشاه نزد بانک‌های خصوصی است

ایسنا/کرمانشاه مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه گفت: حدود چهار هزار میلیارد تومان از سپرده‌های مردم استان در اختیار بانک‌های خصوصی است که عمدتا در اختیار توسعه اقتصادی و تولید استان قرار نمی‌گیرد.

علی محمدی در نشست خبری امروز (8 دی) با اشاره به وضعیت سپرده های نزد بانک‌های استان کرمانشاه بر اساس آخرین آماری - پنج ماهه امسال- که از سوی بانک مرکزی اعلام شده، اظهار کرد: مانده کل سپرده‌های بانکی استان برای حدود 27 بانکی که در بخش دولتی، اصل 44 و خصوصی داریم، حدود 24 هزار میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه از این میزان حدود سه هزار میلیارد تومان آن سپرده قانونی نزد بانک مرکزی است که امکان دخل و تصرف در آن نیست، یادآور شد: آنچه واقعا به عنوان منابع بانکی در اختیار استان داریم 21 هزار میلیارد تومان است.

به گفته مدیرکل  امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه نسبت مصارف به منابع بانک‌های استان حدود 81 درصد است، یعنی 17 هزار میلیارد تومان از منابع بانکی استان، تسهیلات داده شده است.

محمدی با بیان اینکه میزان مصارف به منابع در هشت بانکی دولتی استان بیش از 100 درصد و در چهار بانکی که دولت مقداری در آنها سهام دارد حدود 70 تا 80 درصد است، تاکید کرد: حدود چهار هزار میلیارد تومان از 21 هزار میلیارد تومان سپرده‌های بانکی استان در اختیار بانک‌های خصوصی است که نسبت مصارف به منابع آنها زیر 50 درصد است.

وی تاکید کرد: سپرده‌هایی که در این بانک‌ها وجود دارد نقش چندان پررنگی در توسعه اقتصادی و تولیدی استان ندارد و عمدتا به ستاد مرکزی این بانک‌ها پمپاژ می‌شود.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه میزان مانده معوقات بانکی استان را نیز 1480 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: این بدهی معوق مربوط به تسهیلاتی است که اراده‌ای برای بازپرداخت اقساط آنها وجود ندارد.

وی درباره وضعیت تملک واحدهای تولیدی از سوی بانک‌های استان نیز اظهار کرد: تعداد این واحدها در اوایل سال 1397 حدود 50 واحد بود که اکنون به 24 واحد رسیده و مابقی تعیین تکلیف شده است.

به گفته این مسئول، عمده این واحدها تمام تجهیزات خود را برداشته‌اند و فقط زمین خالی یا سوله آنها باقی مانده است.

بیمه‌های کرمانشاه امسال 243 میلیارد تومان خسارت پرداخت کردند

محمدی در ادامه اشاره‌ای هم به وضعیت صنعت بیمه در استان داشت و  اضافه کرد: بر اساس آمار هشت ماهه، حق بیمه تولیدی بیمه‌های استان 350 میلیارد تومان و میزان خسارت پرداختی 243 میلیارد تومان بوده که نسبت 70 درصدی پرداخت خسارت را نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: سهم بیمه ایران که تنها بیمه دولتی است از دریافتی حق بیمه‌ها حدود 43 درصدی و سهم آن از پرداخت‌ها 60 درصد است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه معتقد است، اگر میزان خسارت پرداختی و هزینه‌های بیمه ایران را در نظر بگیریم، این بیمه سوددهی ندارد.

صنایع کرمانشاه میلی برای ورود به بورس ندارند

محمدی درباره مبادلات بورس منطقه‌ای کرمانشاه در هشت ماهه امسال نیز اظهار کرد: در این مدت پنج میلیارد و 705 میلیون سهام و حق تقدم در بورس منطقه‌ای کرمانشاه مبادله شده که ارزش آن 2160 میلیارد تومان بوده است.

وی عنوان کرد: از آنجایی که فقط سه واحد قند، سیمان و پتروشیمی کرمانشاه در بورس و فرابورس حضور دارند، عمده سهام مبادله شده و گردش مالی آن مربوط به شرکت‌های دیگر استان‌ها است.

وی با بیان اینکه اقدامات زیادی برای ترغیب واحدهای تولیدی استان و ورود آنها به بورس و فرابورس صورت گرفته، گفت: متاسفانه استقبال چندانی از سوی این واحدها شاهد نبودیم.

90 درصد اموال غیرمنقول دستگاه‌های دولتی شناسایی شده

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه درباره وضعیت اجرای طرح مولدسازی دارایی‌های غیرمنقول دستگاه‌ها نیز تاکید کرد: اکنون 90 درصد اموال دولتی در استان شناسایی و بانک اطلاعاتی مربوط به آن تدوین شده است.

محمدی با بیان اینکه دستگاه‌ها باید اموال غیرمنقول خود را بفروشند یا به اجراه بلندمدت برسانند، یادآور شد: در بودجه سال 1399 کشور، حدود 50 هزار میلیارد تومان از درآمدهای دولت از این محل پیش بینی شده است.

وی افزود: به علاوه 145 ملک مربوط به دستگاه‌های استان را نیز در بحث بازآفرینی شهری معرفی کردیم.

آخرین وضعیت سرمایه‌گذاری‌های خارجی کرمانشاه

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه اشاره‌ای هم به فعالیت‌های مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان داشت و تاکید کرد: این مرکز تمام سرمایه‌گذاری‌های مهم استان خصوصا در بخش سرمایه‌گذاری خارجی را پیگیری می‌کند.

وی از راه‌اندازی پنجره واحد سرمایه‌گذاری استان هم یا کرد و با بیان اینکه تاکنون 602 درخواست سرمایه‌گذاری در این سامانه به ثبت رسیده، گفت: روند صدور مجوزها و پیگیری کارها از سوی دستگاه‌ها را در این سامانه رصد می‌کنیم.

به گفته محمدی، بهترین عملکرد در زمینه تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در این مدت مربوط به جهاد کشاورزی استان بوده و دستگاه‌هایی که عملکرد خوبی نداشتند نیز به زودی معرفی خواهند شد.

وی با بیان اینکه این مرکز پیگیری سرمایه‌گذاری خارجی را نیز با جدیت انجام می‌دهد، گفت: یکی از مهمترین این موارد سرمایه‌گذاری 150 میلیون دلاری بانک توسعه زیرساخت آسیب برای فاضلاب کرمانشاه بود که علی رغم پیگیری‌های فراوان انجام شده، مکانیسمی برای ورود این پول به کشور نداریم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان کرمانشاه اظهار کرد: سرمایه‌گذاری یک میلیارد و 600 میلیون یورویی پتروشیمی اسلام آباد غرب نیز به دلیل مشکلات مشابهی هنوز اجرایی نشده است.

به گفته محمدی، بیمارستان ویانا نیز با سرمایه‌گذاری 150 میلیون یورو با مشکلات مشابهی مواجه است.

وی اشاره‌ای هم به حضور سرمایه‌گذاران چینی در کرمانشاه داشت و با بیان اینکه حضور سرمایه‌گذاران چینی در زمینه کاشی و سرامیک در کرمانشاه با در نظر گرفتن شرایط سختی برای آنها بوده، تاکید کرد: آنها موظفند 80 درصد تولیدات خود را صادر و محصول خود را با برند کرمانشاه صادر کنند، ضمن اینکه فعالیت آنها هیچ آسیبی برای بازار داخل ندارد.

محمدی اظهار کرد: قیمت کاشی تولیدی آنها نیز ارزان‌تر از قیمت کاشی ما نیست و اگر هم پایین تر باشد ناشی از بهره‌وری بیشتر آنها است.

به گفته این مسئول، فقط 100 نفر از اشتغالزایی 1500 نفری این واحد سهم خود چینی‌ها است و مابقی از نیروی بومی استان خواهد بود.

وی از احتمال حضور این سرمایه‌گذاران در صنعت فولاد استان هم خبر داد و خاطرنشان کرد: این حضور صرفا محدود به صنایع بالا دستی و یا پایین دستی آن چیزی است که اکنون داریم و به صنعت فولادی که داریم ورود نمی‌کنند.

به گفته محمدی، احتمالا ظرف دو ماه آینده سرمایه‌گذاران چینی در زمینه صنایع آلومینیوم هم در استان پای کار بیایند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.