• یکشنبه / ۱۷ آذر ۱۳۹۸ / ۱۵:۴۷
  • دسته‌بندی: قزوین
  • کد خبر: 98091712666
  • خبرنگار : 50057

رئیس ستاد انتخابات استان قزوین:

۳۰ چشم از هر رأی مراقبت می‌کند/ ثبت نام ۲۲۴ نفر در استان قزوین

۳۰ چشم از هر رأی مراقبت می‌کند/ ثبت نام ۲۲۴ نفر در استان قزوین

ایسنا/قزوین رئیس ستاد انتخابات استان قزوین گفت: در هر شعبه اخذ رأی حداقل ۱۵ تا ۲۰ نفر به‌عنوان نمایندگان هیئت اجرایی، نظارت، بازرسی، دستگاه‌های نظامی و انتظامی و قضایی حضور دارند و هر برگ رأی را ۳۰ تا ۴۰ چشم نظاره‌گر است بنابراین امکان تخلف در روز رأی‌گیری صفر است.

منوچهر حبیبی، رئیس ستاد انتخابات استان قزوین، در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در دفتر معاونت سیاسی و امنیتی استانداری قزوین برگزار شد، بابیان اینکه انتخابات بدون رقابت معنایی دارد، تصریح کرد: انتخابات باید همراه با شور و هیجان باشد و این شور و هیجان ناشی از رقابت سالم است؛ یکی از آرمان‌های ما در انتخابات داشتن جامعه اخلاقی است.

وی تأکید کرد: انتخابات باید عرصه ورود به اخلاق حسنه باشد در این صورت دروغ، تهمت و شایعه‌پراکنی دیگر معنایی ندارد، متعاقب اخلاق حسنه اخلاق سیاسی تولید می‌شود که امروزه به‌شدت به آن نیاز داریم چراکه بعد از دوران دفاع مقدس اخلاق سیاسی دچار آسیب شده است، همه باید در چارچوب اخلاقی سیاسی فعالیت خود را آغاز و توجه کنند که رقابت برای کسب قدرت به‌دوراز اخلاق سیاسی است.

حبیبی اظهار کرد: استان قزوین دارای سه حوزه انتخابی اصلی شامل حوزه انتخابی قزوین، البرز و آبیک، حوزه انتخابی بویین‌زهرا و آوج و حوزه انتخابی تاکستان است که چهار کرسی مجلس را به خود اختصاص داده است، ستاد انتخابات استان قزوین از ماه‌ها قبل کار خود را آغاز و تعداد شعبات اخذ رأی پیش‌بینی‌شده است، دوره‌های آموزشی برای فرمانداران به‌صورت کامل طی شده و آمادگی لازم نیز وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از ملزومات انتخابات داشتن کارت ملی است، تاکنون ۸۸ درصد واجدین شرایط در استان قزوین کارت هوشمند ملی دریافت کردند و امیدواریم تا آغاز انتخابات همه کارت ملی هوشمند را دریافت کنند.

ثبت‌نام ۲۲۴ نفر برای انتخابات مجلس از قزوین

رئیس ستاد انتخابات استان قزوین با اشاره به پایان ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طبق آخرین آمار ۲۲۴ نفر در استان قزوین از سه حوزه انتخابی ثبت‌نام کردند که از این میان ۱۳۴ نفر از حوزه انتخابی قزوین، البرز و آبیک، ۵۱ نفر از حوزه انتخابی بویین‌زهرا و آوج و درنهایت ۳۹ نفر از حوزه انتخابی تاکستان ثبت‌نام کردند، به نسبت دوره قبل ۴۶.۴ درصد تعداد داوطلبین افزایش پیداکرده که قابل‌توجه است.

وی افزود: ۱۹۸ نفر از ثبت‌نام کنندگان آقا و ۲۶ نفر خانم هستند درواقع ۸۸.۴ درصد را آقایان تشکیل دادند، در حوزه تحصیلات نیز ۱۸۵ نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد یا معادل کارشناسی ارشد، ۳۲ نفر دارای مدرک دکتری و هفت نفر تحصیلات حوزوی داشتند.

حبیبی بیان کرد: جوان‌ترین فرد ثبت‌نام کننده یک خانم ۳۰ ساله و مسن‌ترین ثبت‌نام کننده نیز آقای ۷۴ ساله است، همچنین از میان ثبت‌نام کنندگان هشت نماینده فعلی و ادواری مجلس ثبت‌نام کردند و پراکندگی شغلی داوطلبان شامل ۲۴ استاد دانشگاه، ۴۲ فرهنگی، ۱۰ پزشک و ۶۶ کارمند است.

وی عنوان کرد: روند بررسی تعیین صلاحیت از امروز آغازشده است و اعلام اسامی پیش از تائید صلاحیت ممکن نیست، فرمانداری نیز نمی‌تواند به‌صورت رسمی اسامی را اعلام کند.

امکان تخلف در انتخابات صفر است

رئیس ستاد انتخابات استان قزوین با اشاره به فعالیت ستاد انتخابات بیان کرد: اصول کاری ستاد انتخابات نظارت و اجرا است و هر دو یک هدف مشترک دارند و آن‌هم برگزاری انتخاباتی پرشور و سالم است، انتخابات میدان بردوباخت نیست و همه به دنبال برگزاری انتخاب حداکثری در تراز جمهوری اسلامی هستیم.

وی بیان کرد: در هر شعبه اخذ رأی حداقل ۱۵ تا ۲۰ نفر به‌عنوان نمایندگان هیئت اجرایی، نظارت، بازرسی، دستگاه‌های نظامی و انتظامی و قضایی حضور دارند و هر برگ رأی را ۳۰ تا ۴۰ چشم نظاره‌گر است بنابراین امکان تخلف در روز رأی‌گیری صفر است، این اطمینان و اعتماد را به آحاد مردم و داوطلبین می‌دهم که با این حجم از ناظرین در این روز امکان تخلفی وجود ندارد.

حبیبی عنوان کرد: انتخابات پروژه ملی و بزرگ است که در استان قزوین حدود ۲۰ هزار نفر در حوزه‌های اجرایی، بازرسی، نظارتی و پشتیبانی انتخابات را رصد می‌کنند و دست‌اندرکار هستند، اگر ایرادات جزئی وجود دارد این کار اساسی را نباید زیرسوال ببریم بلکه گزارش دهید تا بررسی شود.

وی یادآور شد: برای برگزاری انتخابات سالم لیست متهمین، مجرمین و متخلفین دوره‌های پیشین انتخابات را در شهرستان‌ها توسط فرمانداران و بخشداران شناسایی می‌شوند و در خصوص فعالیت آن‌ها با هماهنگی دستگاه قضایی تذکر داده شود که لیست‌ها مشخص‌شده است.

رئیس ستاد انتخابات استان قزوین بیان کرد: در راستای سلامت انتخابات مدیریت فضای مجازی اهمیت بالایی دارد، امروزه در تمامی مجالس فضای مجازی نفوذ پیداکرده و دایره شعاع و اثرگذاری آن بالاست، کمیته رصد فضای مجازی استان با مسئولیت دادستان مرکز استان شکل‌گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: تعدادی کانال مجازی غیرمُجاز و بی‌هویت در استان نیز شناسایی و تذکر داده‌شده است، این کانال‌ها باید خود را شناسنامه‌دار کنند و در چارچوب قانون فعالیت کنند در غیر این صورت حتماً برخورد می‌شود و اجازه نخواهیم داد فضای جامعه را مشوش کنند.

حبیبی تأکید کرد: در این دوره از انتخابات برای اولین بار ستاد امنیت انتخابات استان نیز راه‌اندازی شده است که نمایندگان دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و قضایی موضوعات مرتبط با انتخابات را به‌صورت هفتگی در ستاد طرح و رصد می‌کنند، تاکنون نیز با تعدادی از مدیران، شهرداران و بخشداران برخورد جدی کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: مردم برای سلامت انتخابات نگران هستند بنابراین ستاد پیشگیری و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در دادگستری استان به ریاست رئیس‌کل دادگستری استان فراهم‌شده است و با تخلفات احتمالی به‌صورت جدی برخورد می‌شود، از منظر مختلف امر انتخابات رصد می‌شود و هر موضوعی که بخواهد حاشیه ایجاد کند برخورد صورت می‌گیرد.

با تخلفات مجریان برگزاری انتخابات به‌صورت جدی برخورد می‌شود

رئیس ستاد انتخابات استان قزوین اظهار کرد: در همین ایام دو نشست از هر دو جریان که رنگ و روی انتخاباتی داشت تعطیل کردیم که یکی مربوط به نماینده فعلی و دیگری مربوط به کاندیدایی بود که در قالب ائتلاف می‌خواستند دریکی از دانشگاه‌ها نشست برگزار کنند که با آن‌ها برخورد کردیم و اجازه برگزاری ندادیم.

وی عنوان کرد: به مدیران، شهرداران، اعضای شورای شهر و دهیاران تذکر جدی داده‌شده است که حق جانب‌داری و طرفداری از کاندیدای خاصی را ندارند و در این راستا به برخی از این افراد تذکر داده‌شده است، افشاگری تخلفات انتخاباتی را استقبال می‌کنیم هرجایی که مدیران، شهرداران، دهیاران و شوراها همیاری داشتند و جانب‌داری کردند به‌صورت مستند برخورد شود.

حبیبی بیان کرد: در انتخابات بی‌رحم عمل خواهم کرد و از نزدیک‌ترین دوستانم، مدیران کل، شهرداران، فرمانداران، بخشداران و دهیار باشد عبور خواهم کرد مجریان انتخابات حق جانب‌داری ندارد و اگر به‌صورت مستند گزارشی ارائه شود برخورد خواهم کرد.

رئیس ستاد انتخابات استان قزوین اظهار کرد: داوطلبان و حامیان آن‌ها باید به منشور اخلاقی که امضاشده است عمل کنند؛ داوطلبی نمی‌تواند از هوادار خود تبری بجوید و بگوید من نمی‌توانم به هوادارانم چیزی بگویم و آن‌ها خودجوش عمل می‌کنند، در روز ثبت‌نام یکی از داوطلبان بیان کرده بود که من نمی‌توانم بگویم هوادارم نیاید ما هم اجازه ثبت‌نام ندادیم و جلوی لشگرکشی انتخاباتی را گرفتیم و اجازه ندادیم بیشتر از پنج تا هفت نفر به ستاد انتخاباتی وارد شوند.

وی عنوان کرد: انتخابات برگزار می‌شود که مصالح عمومی را حفظ کند اگر کسی به خاطر منافع شخصی منافع عمومی را زیر سؤال ببرد قابل‌قبول نیست، باید در رقابت احترام دیگر داوطلبان را حفظ کنند و از هرگونه تهدید، خریدوفروش رأی، وامدار شدن به سرمایه‌داران خودداری کنند و باید هزینه انتخاباتی را به‌صورت شفاف اعلام کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.