• شنبه / ۲۷ مهر ۱۳۹۸ / ۰۹:۵۳
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 98072719679
  • خبرنگار : 71511

/فعالیت ستاد مرکزی اربعین/

تشریح اقدامات کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین

تشریح اقدامات کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین

رییس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین حسینی ضمن تشریح اهداف، ماموریت ها و اقدامات کمیته زیرساخت در اربعین سال ۱۳۹۸، پایدارسازی و کیفی سازی زیرساخت ها برای ارایه خدمات به زایران را اولویت اصلی این کمیته عنوان کرد.

‎به گزارش ایسنا، مهدی جمالی‌نژاد با بیان اینکه کمیته زیرساخت به عنوان یکی از کمیته های ستاد مرکزی اربعین حسینی، موضوعات مرتبط با پروژه های عمرانی را برنامه ریزی و بر اقدامات اجرایی نظارت می‌کند، اظهار کرد: این کمیته یکی از کمیته‌های ۱۴ گانه ستاد مرکزی اربعین حسینی است که دارای ۱۵ مأموریت‌ و وظیفه اساسی در حوزه احداث و تکمیل پروژه های عمرانی و راه های مواصلاتی و بناهای ثابت، جانمایی و تأمین امکانات برای پارکینگ های خودروهای شخصی و اتوبوس های بین شهری، تأمین امکانات اضطراری و رفاهی، تکمیل پایانه های مرزی و رفع خلاءهای مرزی، توسعه زیرساخت‌های ارتباطی حوزه فضای مجازی و افزایش پوشش مخابراتی، ارائه خدمات پولی و بانکی، ایمنی راه های مواصلاتی و حذف نقاط حادثه‌خیز، احداث بناهای ماندگار در پایانه های مرزی استان های هدف است.

‎وی با بیان اینکه تحقق اهداف و وظایف کمیته با برگزاری جلسات کمیته اصلی و حضور در جلسات کمیته‌های استانی و رصد پیشرفت اجرای مصوبات جلسات و انجام بازدیدهای میدانی از مرزهای چهارگانه و پایانه‌های مرزی پیگیری شده است، گفت: برای تحقق این ماموریت ها ابتدا آسیب شناسی مجموعه فعالیت های دستگاه‌هایی اجرایی عضو کمیته انجام و با برگزاری نشست های مشترک نسبت به تهیه نقشه راه و برنامه سال ۱۳۹۸ کمیته زیرساخت و تقسیم کار و تفکیک وظایف اقدام شد و به منظور عینی شدن‌ برنامه های تعریف شده، از ابتدای امسال بازدیدهای ادواری از مرزهای چهارگانه صورت گرفته است.

‎جمالی نژاد با بیان اینکه استفاده از ظرفیت واحدهای استانی دستگاه های اجرایی برای پیشبرد برنامه های عمرانی تعیین شده در دستور کار کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین قرار گرفته و معاونین امور عمرانی استانداری ها مسئولیت کمیته زیرساخت استان ها را عهده دار شدند، یادآور شد: به موجب سیاست های تعریف شده برای برنامه ریزی بلند مدت، تهیه طرح های جامع و تفصیلی مرزها در دستور کار قرار گرفت تا به عنوان مبنای انجام فعالیت های عمرانی ماندگار و پایدار قرار گیرد.

‎وی افزود: سیاست های کلیدی برای توسعه زیرساخت ها در مرزهای چهارگانه با نگاه آینده نگرانه و مبنتی بر ایجاد زیرساخت های دائمی و ماندگار، پایداری در ارائه خدمات به زائرین و کیفی سازی خدمات استوار بوده است.

‎معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه به برخی اقدامات کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین در سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: در حوزه راه های مواصلاتی تمرکز برنامه ریزی بر ایمن سازی مسیرهای منتهی به مرز بود و ‌برای تحقق این مهم،‌ لکه گیری موضعی و روکش اسفالت ۴۶۳ کیلومتر از راهها در سه استان خوزستان، ایلام و کرمانشاه انجام شد.

‎وی همچنین گفت: حدود ۴۰ کیلومتر هم راه احداثی در مرز مهران و چذابه احداث شد که مهمترین آن احداث کمربندی غربی در شهر مهران بود که باعث تفکیک ترافیک ورودی به پایانه برکت به عنوان مبدا و خروجی اتوبوس های برون شهری گردید.

‎جمالی نژاد همچنین از خط کشی ۲۵۰۰ کیلومتر از راه های منتهی به مرزهای مجاز خبر داد و گفت: نصب حفاظ و گاردریل به طول ۴۰ کیلومتر به ویژه در مرز مهران و چذابه و نصب علائم راهنمایی و رانندگی برای ایمن سازی مسیر توسط کمیته زیرساخت استان و وزارت راه و شهرسازی انجام شد.

‎رییس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین همچنین اظهار کرد: در حوزه تقویت زیرساخت و ارتقاء ظرفیت ارتباطی جهت برقراری مکالمات و استفاده از اینترنت، با تقویت شبکه و آنتن‌های BTS در مرزهای چهارگانه، افزایش ظرفیت شبکه تلفن‌های همراه توسط اپراتورهای سه‌گانه و نصب و بهره‌برداری از Wi_Fi رایگان در پایانه‌های مرزی با بهره گیری از ۴۷ سایت دائمی، ۱۶ سایت ثابت و ۱۶ سایت متحرک امکان برقراری ۶۰ میلیون دقیقه مکالمه و تأمین اینترنت پرسرعت رایگان در پایانه های مرزی فراهم شده است.

‎جمالی نژاد اضافه کرد: کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین در راستای ارائه خدمات پولی و بانکی به زائرین اربعین حسینی(ع) به ویژه در شهرهای منتهی به مرز و پایانه های مرزی محل تردد زائرین اقدام به تعیین شعب و باجه های کشیک در استان های ایلام، کرمانشاه و خوزستان و تدارک لازم برای افزایش میزان نصب، راهبری و نگهداری امکانات پرداخت الکترونیک در نقاط مرزی چزابه ،شلمچه، مهران وخسروی نموده است.

‎معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه به برخی اقدامات صورت گرفته برای توسعه زیرساخت‌ پایانه‌های مرزی اشاره کرد و از محوطه‌سازی ورودی پایانه‌های مرزی مهران، شلمچه و چذابه و تکمیل عملیات اجرایی و بهره برادری از آنها در سال جاری خبر داد.

‎وی همچنین گفت: احداث و تقویت گیت‌های گذرنامه پایانه‌های مرزی از جمله اقدامات اساسی دیگری بود که برای تحقق این موضوع اقداماتی صورت گرفت و در حال حاضر ۹۶ گیت در پایانه مرزی مهران، ۴۸ گیت در پایانه مرزی شلمچه شامل احداث خروجی اتباع خارجی در سال جاری با ایجاد ۲۴ گیت، ۲۴ گیت در پایانه مرزی چذابه و ۲۹ گیت با ۵۸ خروجی در پایانه مرزی خسروی راه اندازی شده است.

‎وی افزود: همچنین برای شرایط اضطراری تعدادی گیت سیار تهیه و در مرزها تعبیه شد تا در صورت ازدحام جمعیت مورد استفاده قرار گیرد.

‎جمالی در ادامه اظهار کرد: زیرساخت پارکینگ خودروهای شخصی و عمومی به دلیل استفاده زائران از خودروهای شخصی تکمیل و بهسازی شد و در حال حاضر ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز مهران ۱۰۰ هکتار، ظرفیت پارکینگ پایانه برکت در مرز مهران برای اتوبوس‌های برون شهری با گنجایش حداقل ۱۰۰۰ دستگاه، ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز شلمچه ۹۰ هکتار، ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز چذابه ۱۰۰ هکتار، ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز خسروی ۱۴۰هکتار است.

‎وی همچنین از اجرای برنامه زمان بندی برای حصارکشی و تامین امنیت پارکینگ ها و تعیین متولی برای آنها خبر داد و گفت: در مجموع ۴۴۰ هکتار پارکینگ در مرزهای چهارگانه تعبیه و زیرساخت های آن تکمیل شده است.

‎رییس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین در ادامه با بیان اینکه در حوزه زیرساخت‌ها و تأسیسات آب، برق و فاضلاب توجه به پایداری خدمات و کیفی سازی آن در دستور کار گرفت از احداث روشنایی و نصب برج نوری در مسیرهای منتهی به مرز (۱۲۰کیلومتر) و ۴۴۰ هکتار پارکینگ ایجاد شده، نصب و بهره‌برداری از ۱۰ دستگاه تولید و بسته‌بندی آب در پایانه‌های مرزی و شهرهای نجف و کربلا با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار بسته آب کیسه‌ای و جرعه‌ای در روز خبر داد.

‎جمالی نژاد همچنین از اعزام ۴۰ اکیپ فنی آب و برق، اعزام ۱۰۰ تانکر برای آب رسانی در پایانه‌های مرزی و کشور عراق، تأمین ۸ دستگاه ژنراتور برق اضطرای برای پایانه‌های مرزی، ایجاد ۲ کارخانه یخ در پایانه‌های مرزی، اعزام ۱۰ آزمایشگاه سیا توسط وزارت نیرو و واحدهای تابعه خبر داد.

‎معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین اعلام کرد: تأمین ۲۵۰۰ دستگاه ناوگان حمل و نقل درون شهری برای جابجایی زائرین در پایانه‌های مرزی و داخل کشور عراق انجام شد که ۱۲۵۰دستگاه آن در ایران و ۱۲۵۰ دستگاه برای داخل خاک عراق برنامه ریزی و اختصاص یافت.

‎وی از کمک به توسعه و عمران شهرهای واقع در مسیر تردد زائرین با محوریت شهرداری ها با هدف ایجاد زیر ساخت های ماندگار و دائمی اعم از ایجاد مجتمع های خدماتی و رفاهی و بهسازی معابر مسیرهای مربوطه توسط شهرداریها خبر داد.

‎وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که مجموعه اقدامات زیرساختی انجام شده فرصت ارائه خدمات بهینه را به زائرین محترم اربعین حسینی(ع) فراهم نموده باشد.

به گزارش ایسنا جواد ناصریان - معاون مدیریت و توسعه منابع وزارت کشور - نیز امروز در ستاد مرکزی اربعین اظهار کرد: قطعا زحماتی که اعضای ستاد اربعین انجام دادند مربوط به این دو هفته نیست. یک سالی است که اقدامات مربوط به این راهپیمایی انجام شده است.

وی با اشاره به رکورد افزایش زائران در مراسم اربعین امسال گفت: من شاهد هماهنگی‌های شما هستم ، کاستی هم اگر از وزارت کشور دیدید حلال کنید امیدواریم برای سال های بعد اقداماتی را انجام دهیم که بدون کوچک ترین مشکلی این راهپیمایی انجام شود.

ناصریان گفت: در کنار مراسم اربعین در عراق مراسم اربعین در مشهد را هم داریم که برای آن تلاش‌های زیادی شده است.

انتهای پیام

‎ انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.