• پنجشنبه / ۷ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۱:۵۴
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 98060703628
  • خبرنگار : 71628

ظریف: ترامپ تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران را در اولویت قرار داده است

ظریف: ترامپ تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران را در اولویت قرار داده است

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با یک شبکه تلویزیونی چینی به تشریح مواضع ایران درباره موضوعات مختلفی از جمله برجام، تحریم‌های ایران، مسئله هنگ‌کنگ و سوریه پرداخت.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه سی.سی.تی.وی. چین درباره سفر غیر منتظره‌ چند روز پیش خود به فرانسه گفت که پس از مذاکراتش با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در روز جمعه، وی روز شنبه با تماسی تلفنی مکرون برای مذاکرات بیشتر درباره مسائل فنی به بیاریتز، محل برگزاری نشست جی‌۷ دعوت شد.

ظریف در این باره گفت: ما مذاکراتی گسترده همراه با همکارانم از وزارت نفت و بانک مرکزی ایران با وزیر امور خارجه و وزیر دارایی فرانسه داشتیم و سپس با رئیس جمهور مکرون دیدار کردیم. من این شرط را داشتم که آن‌جا را [زود] ترک کنم تا بتوانم برای دیدار با وانگ یی، وزیر خارجه چین به موقع در پکن حاضر باشم. بنابراین بیاریتز را پس از چهار ساعت ترک کردم. از فرودگاه به محل نشستمان و از محل نشست به فرودگاه رفتم.

وی درباره مذاکرات بیاریتز هم گفت: مذاکرات خوبی بود که بر چگونگی پایبندی اروپا به تعهداتش معطوف بود. توافق هسته‌ای بر اساس دو پارامتر استوار است. اول این است که ایران برنامه‌ هسته‌ای‌اش را صلح‌آمیز نگه دارد و دوم اینکه بقیه روابط اقتصادی ما را عادی‌سازی کنند. متاسفانه رئیس جمهور ترامپ، جلوگیری از عادی‌سازی روابط اقتصادی با ایران و دست داشتن در تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران و جنگ اقتصادی علیه مردم ایران -چنانکه خودش به آن می‌گوید- را در اولویت قرار داده است.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت که دو انتخاب موجود است و اولی آن است که رئیس جمهور آمریکا این رویکرد را کنار بگذارد اما بیشتر تمرکز بر روی انتخاب دوم می‌‎باشد که خواسته رئیس جمهور فرانسه نیز هست و آن بازگرداندن آمریکا به پایبندی به توافق هسته‌ای است؛ به مکرون گفته شد که ملزومات تحقق این امر این است که آمریکا برای سایر کشورها به خاطر روابط اقتصادی عادی با ایران، ایجاد مشکل نکند.

ظریف سپس در توضیح ابراز تمایل رئیس جمهور آمریکا برای دیدار با رئیس جمهور ایران و احتمال هرگونه مذاکره با اشاره به این که برای به دست آمدن توافق هسته‌ای مذاکرتی طولانی انجام گرفته و آمریکا از این توافق خارج شد، گفت که آن‌ها برای مذاکره باید عضوی از توافق هسته‌ای باشند.

وی در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به این که آیا در صورت تداوم تعلل اروپایی‌ها در عمل کردن به تعهداتشان و انجام نشدن اقدامی مثبت از سوی آمریکا، ایران از این از توافق هسته‌ای خارج می‌شود یا نه گفت: نیازی نیست که ما از توافق هسته‌ای خارج شویم. مذاکرات این توافق به ویژه میان آمریکا و ایران بر اساس عدم اعتماد دوجانبه انجام شده است و به همین دلیل است ما در توافق، مکانیسم‌های دربرگیرنده تخطی‌ها و همچنین دربرگیرنده راه چاره‌ای برای تخطی‌های انجام شده از سوی طرف مقابل داریم. یکی از این راه‌ها برای ایران، کاهش تعهداتش است و این همان کاری است که ما انجام دادیم؛ ۱۵ماه پس از خروج آمریکا از توافق و عدم دریافت منفعت اقتصادی توافق برای مردم ایران صبر کردیم، دوازده ماه و سپس ۳ ماه پیش از اجرایی شدن گام اول [کاهش تعهدات ایران] و انجام دادن هر اقدامی به اروپا فرصت دادیم. این اقدامات در قالب برجام بوده و به معنی خروج از برجام نیستند. گام بعدی در ششم ماه سپتامبر خواهد بود.

وزیر امور خارجه ایران درباره این که با توجه به شرایط موجود، چه نگاهی به آینده دارد گفت که تنها به یک دلیل نگاهش به آینده خوش‌بینانه است، این که ایران هیچ‌گاه برای پیشرفت، موفقیت‌ و بقایش به خارج وابسته نبوده و تنها به مردم خود تکیه داشته است که مردمی فعال و جدی در زمنیه پیشرفت کردن هستند.

وی علاوه بر این گفت: ما در طی سال گذشته موفق بوده‌ایم اقتصادمان را بازپروری کنیم که ضربه سنگینی را متحمل شده بود و توانستیم حداقل یک سوم ارزش پول جاری کشورمان را احیا کنیم. ایران روابط خوبی با روسیه و همسایگانش دارد. ایران نه‌تنها دوام خواهد آورد بلکه پیشرفت خواهد کرد چرا که ما این کار را به مدت چهل سال است که انجام داده‌ایم.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت: دو انتخاب موجود است و اولی آن است که رئیس جمهور آمریکا این رویکرد را کنار بگذارد اما بیشتر تمرکز بر روی انتخاب دوم می‌‎باشد که خواسته رئیس جمهور فرانسه نیز هست و آن بازگرداندن آمریکا به پایبندی به توافق هسته‌ای است؛ به مکرون گفته شده است که ملزومات از جمله این هستند که آمریکا برای سایر کشورها به خاطر روابط اقتصادی عادی با ایران، ایجاد مشکل نکند.

ظریف سپس در توضیح ابراز تمایل رئیس جمهور آمریکا برای دیدار با رئیس جمهور ایران و احتمال هرگونه مذاکره با اشاره به این که برای به دست آمدن توافق هسته‌ای مذاکرتی طولانی انجام گرفته و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال گذشته  گفت که آن‌ها برای مذاکره باید عضوی از توافق هسته‌ای باشند.

وی در ادامه این گفت‌وگو در پاسخ به این که آیا در صورت تداوم تعلل اروپایی‌ها در عمل کردن به تعهداتشان و انجام نشدن اقدامی مثبت از سوی آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران بیش از این از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد یا نه؟ گفت: نیازی نیست که ما از توافق هسته‌ای خارج شویم. مذاکرات این توافق به ویژه میان آمریکا و ایران بر اساس عدم اعتماد دوجانبه انجام شده است و به همین دلیل است ما در توافق، مکانیسم‌های دربرگیرنده تخطی‌ها و همچنین دربرگیرنده راه چاره‌ای برای تخطی‌های انجام شده از سوی طرف مقابل داریم. یکی از این راه‌ها برای ایران، کاهش تعهداتش است و این همان کاری است که ما انجام دادیم؛ 15ماه پس از خروج آمریکا از توافق و عدم دریافت منفعت اقتصادی توافق برای مردم ایران صبر کردیم، دوازده ماه و سپس 3 ماه پیش از اجرایی شدن گام اول [کاهش تعهدات ایران] و انجام دادن اقدامی  به اروپا فرصت دادیم. این اقدامات در قالب برجام بوده و به معنی خروج از برجام نیستند. گام بعدی در ششم ماه سپتامبر خواهد بود.

وزیر امور خارجه ایران درباره این که با توجه به شرایط موجود، چه نگاهی به آینده دارد گفت که تنها به یک دلیل نگاهش به آینده خوش‌بینانه است، این که ایران هیچ‌گاه برای پیشرفت، موفقیت‌ و بقایش به خارج وابسته نبوده و تنها به مردم خود تکیه داشته است که مردمی فعال و جدی در زمنیه پیشرفت کردن هستند.

وی علاوه بر این گفت: ما در طی سال گذشته موفق بوده‌ایم اقتصادمان را بازپروری کنیم که ضربه سنگینی را متحمل شده بود و توانستیم حداقل یک سوم ارزش پول جاری کشورمان را احیا کنیم. ایران روابط خوبی با روسیه و همسایگانش دارد. ایران نه‌تنها دوام خواهد آورد بلکه پیشرفت خواهد کرد چرا که ما این کار را به مدت چهل سال است که انجام داده‌ایم.

ظریف در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره روابط ایران و با اشاره به این که روابط این دو کشور پیشینه‌ای تاریخی داشته و تازگی ندارد، ملت‌های این دو کشور نماینده بزرگ‌ترین تمدن‌های جهان هستند که از از دیرباز با یکدیگر در تعامل بوده‌اند، گفت: ممکن است با رئیس جمهور شی در طرح جاده ابریشم مشارکت کنیم و آن را یک گزینه مهم استراتژیک برای جامعه بین‌المللی در راستای داشتن روابطی صلح‌آمیز و سودآور دوجانبه تلقی می‌کنیم. این برنامه و رویکرد ما است. سیاست خارجی ما جامع است و ما می‌خواهیم با تمام کشورهایی که به دنبال روابط عادی بار ایران هستند در ارتباط باشیم. درست مانند چین. چین هم همین سیاست را دارد. نه چین و نه ایران استقلال و یک‌پارچگی خود را در هیچ معامله بین‌المللی نخواهند فروخت و این بنیان محکمی است که چین وایران می‌توانند روابط خود را بر آن استوار سازند.

وی علاوه بر این درباره طرح جاده ابریشم گفت که این طرح امکان ایجاد ارتباط را در قرن پیش رو بالا برده، فرصت‌های بهتری برای تعامل با یکدیگر در اختیارمان می‌گذارد و باعث توسعه اقتصادی در مناطقی می‌شود که می‌خواهند فقر و میزان جرم را کاهش دهند. در این میان، ایران به واسطه داشتن گذرگاه‌هایی مهم اقتصادی شمال به جنوب و جنوب به غرب می‌تواند با پیوند دادن مسیرهای آبی این طرح به آسیا و اروپا نقش مهمی در ارتباط منطقه‌ای و پیشرفت داشته باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به این که چه دیدگاهی نسبت به دستاورهای چین در هفتاد سال گذشته دارد بر «توانایی چین در به دست گرفتن سرنوشت خود» و «معجزه‌ای اقتصادی که چین نمایانگر آن است» اشاره کرد.

وی در ادامه درباره وضعیت هنگ‌کنگ تشریح کرد: متاسفانه برخی کشورهای خارجی و به ویژه غربی به منظور توسعه دستورکار سیاسی خودشان، همواره بر مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل تکیه داشته‌اند و من باور ندارم که آن‌ها نگرانی‌های حقوق بشری داشته باشند. ما مداخله خارجی در جمهوری چین و در هنگ‌کنگ را محکوم می‌کنیم و فکر نمی‌کنیم که به نفع روابط دوستانه چین باشند. مردم چین و هنگ‌کنگ قادر هستند که بدون مداخله خارجی از پس وضعیت بربیایند و مداخله خارجی همواره وضعیت را بدتر می‌کند.

ظریف در آخر درباره تنش‌های موجود در منطقه و به ویژه درباره وضعیت سوریه گفت: ما با روسیه و ترکیه پس از تلاش موفقیت‌آمیزمان در متوقف کردن یا حداقل کاهش خصومت در سوریه در جهت دستیابی به حل‌وفصل سیاسی در این کشور همکاری می‌کنیم. ما در سه یا چهار سال گذشته قادر بوده‌ایم این خصومت‌ها را کاهش دهیم و هیچ اقدام‌کننده دیگری در سوریه موفق نبوده است. اما وضعیت سوریه نتیجه مداخله خارجی در این کشور است که به خاطر منافع استراتژیک دیگران و نه مردم سوریه انجام می‌شود. آن‌ها حملات متعددی در سوریه آغاز کردند تا پویایی و تعادل جدیدی منطقه ایجاد کنند که این بر هزاران و شاید میلیون‌ها نفر اثر گذاشته و به پناهندگی کشانده‌شان. ما همیشه گفته‌ایم که ایران و دیگر کشورهای منطقه باید درباره محیط امن منطقه مذاکره کنند. اما آمریکا بیشتر تمایل به فروش تسلیحات دارد که راه ایجاد صلح و ثبات نیست.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.