• سه‌شنبه / ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۰۰
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: 98052210624
  • منبع : نمایندگی زنجان

صنایع کوچک؛ صنعتی برای آینده

صنایع کوچک؛ صنعتی برای آینده

ایسنا/زنجان یکی از راه‌های صنعتی‌ شدن کشور، توجه و گسترش صنایع کوچک است.

به گزارش ایسنا، همانند سال‌های گذشته خبرنگاران به مناسبت روز ملی حمایت از صنایع کوچک به یک تور صنعتی نیم‌روزه از طرف شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان، دعوت شدند و با توجه به جذابیتی که این برنامه داشت، تعداد قابل توجهی از خبرنگاران از این تور صنعتی استقبال کردند ولی این سفر با سفر سال‌های قبل تفاوت‌هایی داشت که یکی از آنان حضور معاونان این شرکت در اتوبوس حامل خبرنگاران و توضیحات مبسوط در رابطه با مقاصد مختلف این سفر بود.

ظریفان؛ نقطه اتصال مسافران گذری و صنایع‌ دستی زنجان

ناحیه کارگاهی - صنعتی ظریفان اولین مقصد این سفر بود. ناحیه‌ای که خبرنگاران در دوره ریاست استاندار پیشین از آن بازدید کرده بودند و تغییرات حاصل در آن به راحتی قابل مشاهده بود.

معاون فنی شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان در رابطه با این ناحیه صنعتی، می‌گوید: زمین‌های این ناحیه صنعتی فقط برای صنایع‌دستی از جمله چاقو، مس، ملیله، گیوه، نگارگری و سفالگری و ... واگذار می‌شود و واحدها باید ظرف یک سال، آماده شده و به بهره‌برداری برسند.

عبدالله شکراوغلو با بیان اینکه فرآیند مزایده این زمین‌ها برای استقرار واحدهای تولید صنایع‌دستی استان آغاز شده و تا چهارم شهریورماه جاری ادامه دارد، ادامه می‌دهد: این شهرک از لحاظ معماری به صورت سنتی و مانند بازار زنجان دارای واحدهای دوکله خواهد بود، به طوری که یک سمت از واحدها برای بازدید و خرید مردم بوده و حالت بازارچه داشته و سمت دیگر، بارانداز خواهد بود.

وی می‌افزاید: زیرساخت‌های لازم از جمله گاز، آب، برق و مخابرات برای این ناحیه صنعتی به صورت زیرزمینی تامین شده و مشاعات این مجموعه نیز در قالب پارک، فضای سبز، سرویس بهداشتی و سایر مراکز رفاهی خواهد بود و این ناحیه در مسیری قرار گرفته که بتواند مسافرانی که قصد ورود به زنجان یا عبور از آن را دارند را جذب کرده و طی بازدید از این ناحیه، صنایع‌دستی استان زنجان را نیز به دست آورند.

این مسئول خاطرنشان می‌کند: مجموع مساحت این ناحیه صنعتی، 2.3 هکتار بوده و زمین‌های آن شامل ۱۰۳ واحد ۸۴ متری است که ۴۲ مترمربع کارگاه و ۴۲ مترمربع نیز بازارچه خواهد بود.

شهرک صنعتی شهید شهریاری؛ شهرکی برای همه صنایع

مقصد دوم این سفر شهرک صنعتی دیگری است که هنوز هیچ واحد تولیدی و یا صنعتی در آن مستقر نشده ولی در آینده نه چندان دور با توجه به ویژگی‌های مثبتی که این شهرک و وجه تمایزاتش با سایر شهرک‌های صنعتی دارد، می‌تواند توجه خواستگاران بسیاری را حتی از نوع سرمایه‌گذاران خارجی جلب کند.

شهرک صنعتی شهید شهریاری در اراضی منطقه دره‌لیک و در مسیر جاده ماه‌نشان قرار دارد و با توجه به نوع اراضی و ویژگی‌هایی که دارد، می‌تواند صنایع بسیاری را با درجه‌های زیست‌محیطی متفاوت در خود جای دهد.

معاون فنی شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان، در رابطه با این شهرک صنعتی می‌گوید: مجموع زمین‌های این شهرک 700 هکتار است که مجوز استانی ۴۰۰ هکتار برای فاز عملیاتی از محیط زیست، اخذ و به کمیسیون ماده ۲ کشوری ارسال شده است.

شکراوغلو ادامه می‌دهد: منبع هوایی برپا و چاه آب نیز حفر شده و در صورت صدور مجوز ماده ۲ پیش‌بینی می‌شود تا بهمن سال‌جاری آماده واگذاری شود. همچنین مجوز آب این شهرک، ۱۰۰ لیتر بر ثانیه است اما اکنون ۴۰ لیتر بر ثانیه، تامین شده است علاوه بر آن 7 مگاوات برق برای این شهرک تامین شده و تاکنون 90 میلیارد ریال برای این شهرک هزینه شده است.

اینجا برای مردم پاپوش می‌دوزند

مقصد سوم این سفر، شهرک صنعتی اشراق زنجان بود که جزو اولین شهرک‌های صنعتی زنجان به شمار می‌آید و واحدهای صنعتی و تولیدی بسیاری را در خود جای داده و تقریبا فضای خالی برای استقرار واحد جدید ندارد.

شرکت تولیدکننده پوشاک نانو مهیار مقصد پایانی سفر بود، شرکتی که همواره در صف نوآوران، کارآفرینان و صادرکنندگان برتر است و خوشبختانه توانسته پوشاک نانو تولید کرده و به بازارهای خارجی صادر کند.

تک‌تک بخش‌های این واحد تولیدی با روی گشاده میزبان نگاه‌ها و پرسش‌های خبرنگاران بود و در این شرکت شما می‌توانید مراحل مختلف پاپوش دوختن برای دیگران را ببینید، البته بیش از این‌ها همدلی و نظم موجود در شرکت است که توجه‌ها را به خود جلب می‌کند.

مدیرعامل شرکت نانومهیار ضمن توضیح فرآیند تولید پوشاک نانو، در رابطه با این شرکت می‌گوید: این کارخانه از سال ۱۳۶۶ شروع به کار کرده و اولین شرکتی است که اقدام به تولید جوراب نانو آنتی باکتریال با ذرات نانو نقره کرده است.

محمود ضرابی ادامه می‌دهد: شرکت تولیدی صادراتی پوشاک مهیار محصولات خود را با برند A.H.A عرضه  می‌کند. همچنین در زمینه تولید دستکش و زیرپوش‌های مردانه هم فعالیت‌هایی دارد و توانسته است علاوه بر تامین نیاز بازار داخلی، تولیدات خود را هم‌تراز با بزرگترین تولیدکنندگان جوراب، به بازارهای همسایه حوزه خلیج فارس از جمله عربستان، امارات، بحرین، عراق و ... عرضه کند و اولین صادرکننده پوشاک در استان زنجان است.

صنایع کوچک؛ صنایعی برای آینده

صنایع کوچک در دنیا یکی از ارکان بسیار مهم در راستای اشتغال‌زایی محسوب شده و از عوامل تحرک صنایع متوسط و بزرگ به شمار می‌رود، هر چند که در این بین تمایل به بدهکار شدن از مهم‌ترین نقاط ضعف این صنایع به شمار می‌رود.

صنایع کوچک در کنار داشتن ویژگی‌های مثبتی از جمله انعطاف‌پذیری، تولید نیروی انسانی، زمینه‌ساز بودن در راستای افزایش صادرات و پایین بودن هزینه تغییر در موضوعیت آن‌ها با مشکلات عدیده‌ای نیز روبه‌رو هستند.

هر چند که در دنیا تعاریف متفاوتی برای صنایع کوچک و متوسط وجود دارد و شاخصه‌های متفاوتی مطرح است، صنایعی که صرفا اشتغالی کمتر از ۵۰ نفر داشته تحت عنوان صنایع کوچک محسوب می‌شود. میزان دارایی، گردش مالی، میزان سرمایه و اشتغال طبق یک ترکیب خاص کنار یکدیگر می‌شود و مجموعه‌ای را تعریف می‌کند که شامل خرد، کوچک و متوسط است و اگر از یک عدد مورد نظر فراتر رود شامل بنگاه‌های بزرگ خواهد شد. صرفا در ایران بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی واحدهای کمتر از ۵۰ نفر تحت عنوان صنایع کوچک در نظر گرفته می‌شود.

آنچه مسلم است اینکه وجود کسب ‌و کارهای کوچک نقش مهمی در اقتصاد هر کشوری دارد و اقتصاد پویا و مولد در گرو ابزارهای حمایتی و عملی دولت از صنایع کوچک است. هرچند می‌توان گفت کمبود منابع مالی علت اصلی عمده مشکلات صنعت‌گران و تولیدکنندگان کشور ما نیست یا بهتر اشاره کنیم همه مشکلات صنعتگران با مسائل مالی حل نخواهد شد. در واقع در سایر حوزه‌ها از جمله در امور صادراتی باید به صنایع کوچک کمک شود و موانع قانونی باتوجه به اهمیت این موضوع برداشته شود و به جای قوانین دست ‌و پاگیر به دنبال مشوق‌های صادراتی باشیم. به طور قطع برای داشتن یک کشور صنعتی به اهرم‌های مختلفی نیاز داریم که حمایت بیشتر از صنایع کوچک یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای پیمودن مسیر صنعتی شدن کشور است.

پریسا یوسفی ـ خبرنگار ایسنا (منطقه زنجان)

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.