• یکشنبه / ۶ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۵۷
  • دسته‌بندی: جهاد دانشگاهی
  • کد خبر: 98050602731
  • منبع : نمایندگی قزوین

گزارش ایسنا از حضور طیبی در قزوین،

جای تأسف است که از تولید ملی حمایت نمی‌شود

جای تأسف است که از تولید ملی حمایت نمی‌شود

طیبی گفت: جهاد دانشگاهی تلاش می‌کند در حوزه فرهنگی و علمی الگوسازی خوبی انجام دهد.

به گزارش ایسنا، حمیدرضا طبیبی در مراسم کلنگ‌زنی مجتمع تحقیقاتی، درمانی و آموزشی جهاد دانشگاهی قزوین که پیش از ظهر امروز (یکشنبه، ۶ مرداد) برگزار شد، تصریح کرد: توسعه فرهنگی، توسعه علمی و فناورانه شاخص اصلی پیشرفت است، ما نیز در جهاد دانشگاهی  سعی کردیم در حوزه توسعه فرهنگی و علمی وارد شویم.

وی افزود: در تلاش هستیم که برای توان علمی کشور الگوسازی کنیم و بگوییم کشور دارای توانمندی لازم است و الگوسازی خوبی انجام شده است و سعی می‌کنیم الگوسازی را توسعه دهیم.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور عنوان کرد: همه واحدهای جهاد دانشگاهی در سراسر کشور براساس مزیت‌های علمی و فرهنگی فعالیت‌های شاخصی اجرا می‌کنند.

وی تاکید کرد: یکی از ضروری‌ترین شاخص‌ها داشتن فضای کالبدی مناسب است. قزوین به دلیل نزدیکی به تهران مورد  کم‌لطفی قرار گرفته بود که اکنون فرصت برای قزوین هم فراهم شده است.

طیبی اظهار کرد: باید زیرساخت لازم برای توسعه فعالیت‌ها فراهم شود، ما علاقه داریم کار شاخص و فناورانه مختص استان قزوین داشته باشیم، امیدواریم با حمایت مسئولان استانی در حوزه‌های پزشکی، صنعت و کشاورزی وارد شویم.

وی بیان کرد: استان قزوین در حوزه درمان به خوبی وارد شده است و تاکنون در عرصه سرطان و ناباروری به خوبی عمل کرده است و برای ادامه فعالیت نیاز به حمایت بیشتری دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور اظهار کرد: جهاد دانشگاهی قزوین علاوه بر کمک محدود جهاد دانشگاهی، نیاز به کمک استان دارد.

وی تاکید کرد: کمک خیرین در این عرصه نیز ضروری است، در حال حاضر در دنیا نیز خیرین توسعه علم و فناورانه وجود دارند و حرکت فرهنگی عظیمی شکل گرفته است تا مردم بتوانند از حوزه پزشکی و توسعه علم بهره‌مند شوند.

طیبی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با تلاش و همت منشأ خدمات مناسبی در استان قزوین باشیم.

بومی‌سازی علم و پیشرفت براساس مبانی دینی

حمیدرضا طیبی در دیدار با نماینده ولی فقیه استان قزوین، نیز صبح امروز اظهار کرد: جهاد دانشگاهی از اساس نهادی فرهنگی است که مهمترین مسئولیت و هدفش ایجاد خودباوری در مردم و نسل جوان و ارتقا هویت ایرانی و اسلامی است. ما از راه‌های مختلفی از جمله الگوسازی و ساختارسازی فرهنگی به دنبال رسیدن به این هدف هستیم.

رئیس جهاد دانشگاهی تاکید کرد: در همین راستا در حوزه قرآن ورود پیدا کردیم و خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) را تأسیس کردیم و فعالیت پژوهشی در قرآن نیز انجام می‌دهیم.

طیبی خاطرنشان کرد: انتشارات جهاددانشگاهی نیز در حوزه مستندسازی و ترویج علم فعالیت دارد به گونه‌ای که تلاش داریم  علم  روز را به سرعت در اختیار علاقمندان قرار دهیم. 

وی تاکید کرد: افکار سنجی یکی دیگر از فعالیت‌های جهاد دانشگاهی است که به پژوهش‌های مختلف می‌پردازد، همچنین در حوزه علم و فناوری حرکت در مرز علم داریم و در بخش رویان، سرطان سینه و گیاهان دارویی به صورت کاربردی و بالینی وارد شدیم. مهندسی پیشرفت و فناوری نیز از ابتدای فعالیت در دستور کار جهاد دانشگاهی قرار دارد، جهاد دانشگاهی برای اولین بار در کشور موفق به ساخت فناوری  ارسال صدا به فرستنده‌های رادیویی ایران شد.

رئیس جهاد دانشگاهی یادآور شد: اغلب فعالیت‌های جهاد دانشگاهی به گونه‌ای است که برای اولین بار در کشور اتفاق افتاده است چرا که ما معتقدیم اگر کار فناورانه انجام شده نیاز نیست دوباره آن را تکرار کنیم.

وی بیان کرد: جهاد دانشگاهی در حوزه نفت و گاز نیز وارد شده و دکل‌های صنعت نفت و گاز را حفاری و طراحی کرده ایم.

طیبی عنوان کرد: تولید علم باید به فناوری تبدیل شود، تجاری‌سازی فناوری‌ها را نیز باید پیگیری کنیم.

وی با اشاره به اصلاح نژاد دام‌های سبک و سنگین توسط جهاد دانشگاهی، خاطر نشان کرد: اصلاح نژاد دام فعالیت خوبی است، در جهاد دانشگاهی در حوزه بز مورسیا وارد شدیم به طوری که در این نوع توانستیم با اصلاح نژاد کیفیت شیر مرغوب داشته باشیم.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور عنوان کرد: در موضوع دام سنگین نیز وارد شده‌ایم، به این صورت که در حال حاضر  درصد چربی شیرهای موجود کم شده است اما ما با اصلاح نژاد دام بومی شیر پر چرب و گوشت خوب تولید کردیم.

وی عنوان کرد: در بخش آموزش عالی نیز وارد شدیم به طوری که با  دانشگاه‌ها در حوزه پژوهش همکاری می‌کنیم، ما معتقدیم دانشجویان باید بعد از آموزش وارد عرصه کار شوند.

طیبی بیان کرد: در مراکز کوتاه مدت آموزش تخصصی ما به دنبال افزایش مهارت و ایجاد اشتغال هستیم، کارآفرینی برای ما دارای اهمیت است و شعار جهاد دانشگاهی این است که هر دانشجو باید کارآفرین باشد.

طیبی عنوان کرد: ایجاد اشتغال خانگی با روش نو از دیگر برنامه‌های جهاد دانشگاهی است به طوری که  استعدادهای حوزه اشتغال خانگی را شناسایی می‌کنیم، بعداز آموزش با کمک وزارت کار زمینه ورود به بازار کار را فراهم می‌کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر برای اجرای این طرح  ۹ استان به جهاد دانشگاهی واگذار شده است و تلاش داریم این طرح در سطح کشور اجرا شود.

رئیس جهاد دانشگاهی تصریح کرد: یکی از اهداف جهاد دانشگاهی بومی‌سازی علم و پیشرفت براساس مبانی دینی است، ما تلاش داریم بر اساس فرهنگ جهادی بومی سازی انجام شود. در حال حاضر جهاد دانشگاهی هر استان براساس نیاز ملی و مزیت‌های خودش فعالیت شاخص دارد و براساس توانمندی‌های هر استان فعالیت خاصی در آن استان صورت می‌گیرد.

طیبی با اشاره به بودجه محدود جهاد دانشگاهی تصریح کرد: در حال حاضر ۲۰ درصد بودجه جهاد دانشگاهی از طریق دولت تامین می‌شود و منابع ما محدود است اما با همین منابع محدود موفقیت‌های خوبی به دست آوردیم.

وی اظهار کرد: استان قزوین به علت مجاورت با تهران کمتر مورد توجه قرار گرفته است و تاکنون زیرساخت مناسبی نداشتیم اما با پیگیری، فضای کالبدی خوبی برای فعالیت‌های فرهنگی و پژوهشی و خدمات پزشکی ایجاد شده است.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور با اشاره به تهیه مجموعه کتاب eight خاطر نشان کرد: این پروژه کار شاخص جهاد دانشگاهی قزوین است که از مطالبات مقام معظم رهبری است.

وی یادآور شد: سال ۱۳۹۲ مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای شورای فرهنگی انقلاب از این مسئله گله کرد که غربی‌ها از طریق آموزش زبان انگلیسی به دنبال ترویج فرهنگ غرب هستند.

طیبی گفت: استان قزوین برای تهیه کتاب انگلیسی منطبق با فرهنگ ایرانی و اسلامی اعلام آمادگی کردند و خوشبختانه  امروز ۶ جلد از این کتاب با نام eight طراحی شده است.

وی در پایان اظهار کرد: نام این کتاب برگرفته از امام رضا (ع) است و به یقین می‌تواند منبع ارزنده‌ای برای ایران و سایر کشورها باشد.

رکود اقتصادی و کند شدن تجاری سازی طرح‌ها

دکتر طیبی همچنین پیش از ظهر امروز در دیدار  با عبدالمحمد زاهدی، استاندار قزوین، تصریح کرد: ما در جهاد دانشگاهی تاکنون به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کردیم اما رکود اقتصادی موجب شد که تجاری‌سازی کمتر صورت بگیرید.

وی افزود:  البته تحریم‌ها فرصتی ایجاد کرد تا توانمندی خود را شکوفا کنیم، استان قزوین در حوزه درمان فعالیت شاخصی دارد و برنامه‌ریزی خوبی در حوزه پزشکی صورت گرفته است.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور عنوان کرد: فعالیت مجتمع تحقیقاتی، درمانی و آموزشی جهاد دانشگاهی قزوین باید زودتر آغاز می‌شد اما مشکلات اقتصادی آن را عقب انداخت.

وی تاکید کرد: در حوزه درمان به ویژه سرطان خدمات مناسبی توسط جهاد دانشگاهی ارائه شده است؛ پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی تمرکز روی درمان سرطان دارد و ما معتقد هستیم که در حوزه پزشکی باید سرعت کارها بیشتر شود.

طیبی بیان کرد:  پژوهشکده معتمد ما در حوزه بانوان فعال‌تر است، پژوهشگاه ابن‌سینا نیز در تشخیص سرطان زودرس ورود کرده است، در واقع درمان کنترلی است که سلول‌های بنیادین را مورد توجه قرار می‌دهند تا زمانی که نافرمان شوند، شناسایی و درمان زود هنگام صورت بگیرد.

وی عنوان کرد: ما به دنبال ساخت واکسن‌ برای درمان سرطان هستیم، اگر واکسن طراحی شود علم به این سمت می‌رود و تغییرات خوبی رخ می‌دهد و علاقه داریم این دستاوردها در استان نیز مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور تاکید کرد:  علاقه داریم در کشاورزی ورود کنیم در تکثیر دام سبک در اصفهان و شبیه‌سازی در دام سنگین هم کار می‌کنیم و در حوزه بزهای مورسیا دستاوردهای خوبی کسب کردیم.

فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در زمینه اصلاح نژاد دام

وی تاکید کرد: باید نژادها اصلاح شود و دام‌هایی داشته باشیم که بهره‌وری بالایی در تولید گوشت و شیر داشته باشند، کشور ما با محدودیت منابع غذایی برای دام مواجه است باید نژادها را اصلاح کنیم که دامی داشته باشیم که میزان گوشت، چربی و شیر خوبی داشته باشند.

طیبی اظهار کرد:  کارهای جدیدی را آغاز کرده‌ایم ولی به مرحله قرارداد رساندن سخت و زمان بر است و سه تا ۱۰ سال طول می‌کشد.

وی بیان کرد: سال گذشته خدمت مقامات ارشد نظام رسیدیم و در محضر رهبری تاکید شد وارد فناوری شویم، زمینه خوبی با معاون رئیس جمهور و وزرا فراهم شده تا تحول بزرگی در حوزه فناورانه با عقد قراردادهای بزرگ مهیا شود.

رئیس جهاد دانشگاهی عنوان کرد: ما از نظر مالی محدود هستیم اگر اعتبار در استان‌ها تأمین شود توان علمی خود را وارد استان‌ها می‌کنیم.

وی تصریح کرد: تحول جدی در مسائل فناورانه رخ داده است، استان قزوین نیز می‌تواند از این ایده‌های فناورانه بهره‌مند شود اما به لحاظ منابع مالی محدود است.

طیبی عنوان کرد: در صورت حمایت و تامین مالی استانی ما می‌توانیم موضوع خاصی را به استان قزوین بسپاریم چرا که توانمندی استان قزوین ثابت شده است.

رئیس جهاد دانشگاهی کشور یادآور شد: ما در حوزه کشاورزی هوشمند نیز وارد شده‌ایم، در شرایط فعلی چاره‌ای نداریم که به سمت گلخانه برویم و مصرف آب را به حداقل برسانیم، گلخانه هوشمند از برنامه‌های جدی جهاد دانشگاهی است. 

وی تصریح کرد: باید به کار علمی بها داده شود، بنیه علمی کشور قوی است و برنامه‌ها به صورت بلند مدت جواب می‌دهد، کافی است که آزمون و خطا صورت بگیرد.

طیبی تاکید کرد: برای مثال در پروژه‌ای پنج سال کار کردیم تا یک تکنولوژی به دست آوردیم، بنیه علمی هر استانی بالاست و نیاز است که توانمندی‌ها را باور کنیم و اجازه خطا کردن داده شود.

جای تأسف است که از تولید ملی حمایت نمی‌شود

رئیس جهاد دانشگاهی در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد: اشتغال خانگی مهم است، اما صرف وام دادن درست نیست، بحث اشتغال خانگی را هم در اولویت داریم با ۹ استان یک طرح را شروع کردیم که مزیت‌های هر استان در تولید بدون کارخانه را شناسایی می‌کنیم، افراد علاقمند را شناسایی و آموزش می‌دهیم و آنها را به بازار وصل می‌کنیم. این طرح برای  ۲۰ هزار نفر اجرا می‌شود که اکثر آنها زنان سرپرست خانوار هستند، در این بین به مدرن کردن هنر توجه و تکنیک داریم تا مشاغل خانگی صرفا سنتی کار نکنند بلکه هنر را وارد کنند تا نسل جدید شکل بگیرد.

وی یادآور شد: جای تأسف است که از تولید ملی حمایت نمی‌شود، زمانی که کشور در شرایط تحریم است حمایت صورت می‌گیرد اما در زمان غیر تحریم حمایت بسیار پایین است امیدوارم با طرح اشتغال خانگی حمایت از تولید ملی افزایش یابد.

فعالیت جهاد دانشگاهی در زمینه تولید دانش

رئیس جهاد دانشگاهی در بخش دیگری از سفر خود به قزوین در جمع خبرنگاران حاضر شده و اظهار کرد: جهاد دانشگاهی یک‌نهاد فرهنگی-علمی است اگر بخواهد پیشرفت کند باید از سیاست دور باشد تا با همه دولت‌ها کار کند، ما در جهاد دانشگاهی یک شعار داریم و آن اینکه ما تابع رهبری و حامی دولت‌های منتخب مردم هستیم.

طیبی با اشاره به فعالیت‌های جهاد دانشگاهی گفت: دفتر مقام معظم رهبری از جهاد دانشگاهی درخواست کردند در حوزه فناوری‌هایی که توانایی دارند وارد شود، در همین راستا ۳۱ فناوری در حوزه‌های مختلف کشاورزی، فنی و مهندسی، پزشکی و محیط‌زیست ارائه‌شده است.

وی افزود: منابع موردنیاز این طرح‌ها در قالب ۱۵ میلیون یورو برای دو سال از طریق صندوق توسعه ملی تأمین‌شده است، همچنین با معاونت علم و فناوری صحبت کردیم تا آن‌ها نیز منابع خود را بیاورند و پروژه‌های خوبی انجام دهیم.

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی نیز بذرهای هیبریدی بسیار مهم است، اظهار کرد: در کشور با محدودیت منابع، آب و زمین مرغوب روبه‌رو هستیم، ما باید بذرهایی داشته باشیم که حداکثر بهره‌وری را داشته باشد، درزمینه هوشمند سازی کشاورزی نیز با توجه به مشکل آبی که داریم به سمت گلخانه‌ای شدن پیش برویم.

وی خاطرنشان کرد: توانمندی خوبی در حوزه فناورانه در جهاد دانشگاهی وجود دارد، احساس کردیم به‌راحتی می‌توانیم تکنولوژی‌هایی که در هوشمندسازی گلخانه‌ها نیاز است را به دست بیاوریم، در حوزه فنی و مهندسی نیز در موضوع نفت، گاز و پتروشیمی ورود کردیم؛ درواقع چندین پروژه در حوزه تولید دانش آن‌ها کارکردیم.

طیبی عنوان کرد: در حوزه پزشکی نیز سرطان شیوع زیادی پیداکرده است و باید در این حوزه وارد شویم، روش‌های مختلفی برای درمان سرطان طراحی‌شده است، برای مثال رویان در بحث سلول‌های بنیادین به‌صورت درمانی کار می‌کند و پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی نیز در سایر زمینه‌ها فعالیت می‌کند.

وی بیان کرد: برنامه‌ریزی خوبی صورت گرفته است تا جهاد دانشگاهی بتواند اقدامات بزرگی انجام دهد، ما تقسیم‌کار کردیم و استان‌های مختلف در حوزه‌های خاصی وارد شده‌اند، در استان قزوین نیز یکی از مشکلات نداشتن زیرساخت مناسب بود که باهمت مسئولین رفع شد.

رئیس جهاد دانشگاهی اظهار کرد: به همت جهاد دانشگاهی استان قزوین و با حمایت استانداری و خیرین فضای کالبدی مناسبی ایجادشده است و اولین کاری که در استان قزوین انجام می‌دهیم تکمیل کار در حوزه پزشکی است.

وی تأکید کرد: در حوزه ناباوری جهاد دانشگاهی تیم خوبی داریم که تجربه آن را به‌صورت کامل به قزوین منتقل می‌کنیم، در حوزه سرطان سینه که شیوع آن در قزوین بالا است تیم علمی و درمانی خوبی داریم استاندار قزوین تأکید داشتند در این حوزه جهاد دانشگاهی وارد شود بنابراین ما نیز برنامه‌ریزی می‌کنیم تا در این عرصه و همچنین بیماری دیابت و زخم‌های دیابتی نیز ورود پیدا می‌کنیم.

طیبی عنوان کرد: در حوزه صنعت نیز آماده هستیم که در هر زمینه‌ای که اعلام کنند ورود پیدا کنیم، در بحث اصلاح نژاد دام به همان محدودیتی که در آب و تأمین علوفه داریم باید نژاد دام‌ها را اصلاح کنیم تا بهره‌وری بیشتری در بحث شیر و گوشت به دست بیاوریم.

هدف اصلی جهاد دانشگاهی کارهای علمی و فناوری است

وی تصریح کرد: آماده هستیم که مجموعه توانمندی جهاد دانشگاهی در اختیار استان قرار بگیرد، علاوه بر ۳۱ طرح فناورانه و حدود ۲۵ طرح بزرگ با دولت مذاکره کردیم که به نتیجه رسیده است، کارهای خوبی در حوزه صنعت و کشاورزی آماده است.

رئیس جهاد دانشگاهی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی یک‌نهاد فرهنگی-علمی است اگر بخواهد پیشرفت کند باید از سیاست دورباشیم تا با همه دولت‌ها کار کند، ما در جهاد دانشگاهی یک شعار داریم که ما تابع رهبری و حامی دولت‌های منتخب مردم هستیم و سعی کردیم سیاسی نباشیم.

وی افزود: اعضای جهاد می‌توانند سیاسی باشند اما در بیرون از سازمان، هدف اصلی جهاد کارهای علمی و فناوری است و بر اساس نیازهای جامعه فناوری را ایجاد می‌کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.