• یکشنبه / ۶ آبان ۱۳۹۷ / ۱۴:۵۳
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 97080603070
  • خبرنگار : 71381

در گزیده اخبار سیاسی ششم آبان بخوانید؛

واکنش‌ها به نامه آیت الله یزدی/اعدام برای سارق مسلح/ بی‌سابقه‌ترین ذخائر اسکناس در کشور و...

واکنش‌ها به نامه آیت الله یزدی/اعدام برای سارق مسلح/ بی‌سابقه‌ترین ذخائر اسکناس در کشور و...

اعلام ختم دادرسی پرونده سارق مسلح بانک‌های تهران، درخواست پوتین برای حضور ایران در نشست‌های مرتبط با سوریه، ایجاد کمپ از سوی صربستان برای پناهجویان ایرانی، رفع مشکلات زائران اربعین با حرکت جهادی ستاد اربعین و بانک‌های مرکزی و ملی، استعفای یک عضو جامعه مدرسین از این تشکل حوزوی درپی نامه سرگشاده یزدی به شبیری زنجانی، قول مساعد چهار وزیر جدید درباره به‌کارگیری زنان در وزارت خانه‌های متبوع از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز یکشنبه، ششم آبان ماه ۱۳۹۷ است.

به گزارش ایسنا، معاون اول رییس جمهوری در آیین نکوداشت روز ملی بیمه سلامت با بیان این‌که از نظر ذخائر ارزی کشوری با بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ذخائر هستیم، اظهار کرد: گرچه در اوایل سال مقطعی برای ذخائر اسکناس در داخل با محدودیت‌هایی روبه‌رو بودیم و برخی از اتفاقات ارزی نتیجه آن محدودیت بود، امروز بی‌سابقه‌ترین ذخائر اسکناس در تاریخ جمهوری اسلامی ایران در کشور وجود دارد.

در همین مراسم رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگران طرح تحول سلامت هستیم، گفت: امروز در حال مواجهه با مشکلاتی در اجرای این طرح هستیم. حسینعلی شهریاری افزود: با ادامه روند فعلی پرداختی از جیب مردم افزایش می‌یابد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با رئیس و مسئولان سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به اهمیت روزافزون پدافند غیرعامل در مقابله با تهدیدهای نو شونده دشمنان، تأکید کردند: در مقابل شیوه‌های پیچیده تهاجم دشمنان، پدافند غیرعامل نیز باید کاملاً هوشیار و جدی باشد و به صورت علمی، دقیق، به‌روز و همه‌جانبه عمل و با هرگونه نفوذ مقابله کند.

رییس جمهور با استناد به اصول هشتاد و هفتم و یکصد و سی و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در احکام جداگانه ای، محمد اسلامی را به سمت "وزیر راه و شهرسازی"، محمد شریعتمداری را به سمت "وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی"، رضا رحمانی را به سمت "وزیر صنعت، معدن و تجارت" و فرهاد دژپسند را به سمت "وزیر امور اقتصادی و دارایی"منصوب کرد.

جدول ترکیب جدید کابینه دوازدهم

جلسه شنبه ۵ آبان مجلس شورای اسلامی تکلیف چهار وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای تصدی وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت را مشخص کرد تا دولت دوزاردهم از این به بعد با ترکیب کامل جلسات خود را تشکیل دهد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور توضیحاتی در خصوص رای اعتماد مجلس به چهار وزیر پیشنهادی ارائه کرد و گفت: در شرایطی که هیات حاکمه امریکا جنگ اقتصادی علیه جمهوری اسلامی شروع کردند، اولویت تکمیل تیم اقتصاپی دولت و ترمیم کابینه بود. جلسه دیروز نمود تفاهم دولت و مجلس بود.

همچنین فریده اولادقباد رئیس فراکسیون زنان مجلس در جلسه‌ روز شنبه‌ مجلس و در جریان بررسی صلاحیت ۴ وزیر پیشنهادی با ارسال نامه‌ای به آنها با اشاره به برنامه دولت تدبیر و امید برای استفاده از ظرفیت ۳۰ درصدی برای زنان در پست‌های مدیریتی کلان، استفاده از توانمندی زنان در پست‌های مدیریتی در سطوح عالی و میانی را خواستار شد که هر چهار وزیر در پاسخ‌های کوتاهی نسبت به بکارگیری زنان قول مساعد دادند.

حجت‌الاسلام عندلیب همدانی به دنبال نامه سرگشاده آیت‌الله محمد یزدی به آیت‌الله العظمی شبیری زنجانی از عضویت در این تشکل حوزوی استعفا داد و در نامه استعفای خود تاکید کرد: به این نتیجه قطعی رسیدم که تفسیر من از استقلال حوزه و جایگاه رفیع مرجعیت با دیدگاه جنابعالی و همفکران شما در جامعه محترم مدرسین هیچگونه هماهنگی ندارد و عملا امکان همکاری وجود ندارد و لذا از ادامه عضویت در آن جامعه معذورم.

در همین رابطه علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به نامه آیت الله محمد یزدی به آیت‌الله شبیری زنجانی، درباره دیدار وی با سیدمحمد خاتمی، اظهارات وی را تهدیدآمیز و موجب وهن روحانیت و حوزه توصیف کرد و گفت: چه کسی گفته ملاقات یک مرجع تقلید با افراد سابقه‌دار در انقلاب که احیاناً انتقاداتی نیز دارند خلاف شؤون مرجعیت است؟ آیا شؤون مرجعیت را جناب‌عالی بهتر از خود مراجع تشخیص می‌دهید؟ مگر مردم باید با اجازه شما به ملاقات این و آن بروند؟!

رئیس ستاد اربعین با اشاره به رفع مشکلات زائران اربعین با حرکت جهادی ستاد اربعین و بانک‌های مرکزی و ملی، گفت: اگر هماهنگی های لازم برای اجرای طرح عرضه ارز در عراق صورت می گرفت، شاهد بروز مشکلات نبودیم.  حسین ذوالفقاری با تشکر از تلاش های بانک‌های مرکزی و بانک ملی گفت: کم تجربگی و نا آشنایی با عراق موجب بروز مشکل در عرضه ارز برای زائران در خاک عراق شد.

سیده فاطمه ذوالقدر، نماینده مردم تهران در مجلس نیز با اشاره به پیگیری مشکل دانشجویان پذیرفته شده دانشگاه آزاد گفت که دانشجویانی که رتبه و تراز خوبی دارند مجدداً در رشته خود پذیرفته خواهند شد.

سفیر جمهوری صربستان در تهران ضمن ارائه توضیحاتی در مورد آخرین وضعیت توقف رژیم لغو روادید میان ایران و صربستان، تاکید کرد: دولت صربستان برای پناهجویانی که در مرزها هستند کمپ‌هایی را تدارک دیده و شرایط برای این افراد بد نیست گرچه پناهنده‌ها برای عبور از مرز فاقد ویزا هستند. این دیپلمات صرب همچنین با اشاره به روابط خوب سیاسی و دیپلماتیک میان دو کشور، ابراز کرد: تحریم‌هایی که برای ایران اعمال می‌شود، مربوط به آمریکا و نه تحریم‌های بین‌المللی است. دولت صربستان در تعامل با ایران همانند اتحادیه اروپا عمل می‌کند.

سران کشورهای روسیه، ترکیه، آلمان و فرانسه روز شنبه در استانبول در نشستی چهارجانبه پیرامون وضعیت سوریه گفت‌وگو کرده‌اند. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در این نشست با ارائه‌ پیشنهاد فراخواندن تهران برای ملحق شدن به این نشست‌ها در مورد سوریه گفت: افزودن هم‌فکران دیگر به قالب این نشست‌ها از نظر او مناسب به نظر می‌رسد.

ناصر ابوشریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز با تاکید بر این‌که لابی صهیونیست‌ از روسیه تا آمریکا نفوذ دارد، گفت: تمام مراکز تصمیم‌گیری آمریکا توسط لابی صهیونیست هدایت می‌شود.

همچنین یک کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است: سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به عمان و و استقبال گرم سلطان قابوس، پادشاه این کشور از این مقام صهیونیستی بیانگر این موضوع است که شورای همکاری خلیج فارس در آستانه یک تحول جدید قرار دارد. حسن هانی‌زاده  افزود: سفر نتانیاهو به عمان، مقدمه‌ای برای افتتاح سفارت اسراییل در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس است.

ختم دادرسیپرونده سارق مسلح بانک‌های ملی، اقتصادنوین، ایران‌زمین و تجارت تهران پس از رفع نواقص دیوان عالی کشور در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی، اعلام شد و هیئت قضایی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی پس از رفع نواقص،  متهم را یک بار دیگر محارب تشخیص داد و به اعدام محکوم کرد. 

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.