• پنجشنبه / ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ / ۱۰:۵۴
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 95111409686
  • منبع : نمایندگی کردستان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان عنوان کرد:

حمایت بدون محدودیت از واحدهای دارای توجیه فنی و اقتصادی در کردستان

حمایت بدون محدودیت از واحدهای دارای توجیه فنی و اقتصادی در کردستان

ایسنا/کردستان ‌رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: واحدی که در عمل تصمیم به راه اندازی دارد و دارای توجیه فنی و اقتصادی باشد و محصول تولیدی آن از نظر کیفیت و قیمت قابلیت رقابت در بازار را داشته باشد، ما از لحاظ تامین سرمایه در گردش و مشاوره‌های لازم بدون محدودیت به این واحدها کمک خواهیم کرد.

‌محمد دره وزمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: با توجه به رسالت، وسعت فعالیت‌ها و تنوع ماموریت‌های حوزه صنعت، معدن و تجارت، این سازمان با تمام مردم در ارتباط است.

وی افزود: در بدو ورود به سازمان با عوامل متعددی از جمله درآمد سرانه پائین استان نسبت به متوسط کشوری، وجود واحدهای تولیدی راکد، تعطیلی بخشی از معادن کردستان، پائین بودن شاخص صنعت نسبت به استان‌های برخوردار و بی اعتمادی نسبت به بعضی از حوزه‌ها روبرو بودیم که در این راستا اقداماتی را در دستور کار قرار دادیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان عنوان کرد: به دلیل اینکه خود را در تمامی زمینه‌ها ملزم به پاسخگویی به مردم می‌دانیم، اولین اقدام را متمرکز بر شفاف سازی کردیم و لیست تمامی واحدهای معدنی موجود را در نشریات عمومی و سایت سازمان صنعت، معدن و تجارت منتشر کردیم.

وی تصریح کرد: آمارهای غیر واقعی در بخش‌های مختلف از جمله صنعت و معدن وجود داشت که با تلاش‌های صورت گرفته در این سازمان و با پایش‌های صورت گرفته، آمار حوزه‌های مختلف را بروز و واقعی کردیم.

دره وزمی افزود: معتقدیم که توسعه و رفع موانع پیش روی استان با آمار سازی و ارائه آمارهای قدیمی هیچ کمکی را به پیشرفت و رفع مشکلات پیش روی توسعه استان نخواهد کرد بلکه باید با شفاف سازی، آمارها، اعداد و ارقام واقعی را در اختیار مسئولان استانی و کشوری قرار داد تا بتوان بهترین تصمیم را اتخاذ کرد.

17 درصد واحدهای تولیدی کردستان راکد هستند

وی تصریح کرد: با پایش صورت گرفته در بخش صنعت از آمار یک هزار و 47 واحد تولیدی در حدود 300 پروانه بهره برداری را که جزو آمار واحدهای تولیدی و آمار اشتغال استان محسوب می‌شد و وجود خارجی هم نداشت، باطل کردیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان، بیان کرد: با پایش صورت گرفته در حال حاظر در حدود 127 واحد یعنی 17 درصد واحدهای تولیدی کردستان راکد هستند.

وی در مورد تفکیک اشتغالزایی واحدهای تولیدی کردستان، گفت: واحدهای خرد و کوچک با اشتغالزایی زیر 10 نفر 52 درصد، واحدهای با اشتغالزایی 10 تا 50 نفر در حدود 42 و نیم درصد، واحدهای 50 تا 100 نفر اشتغالزایی 2 درصد و 100 نفر به بالا یک و نیم درصد صنعت کردستان را تشکیل می‌دهد.

دره وزمی افزود: 40 واحد از 127 واحد تولیدی راکد استان را صنایع مرتبط با بخش مسکن تشکیل می‌دهد و وقتی بخش مسکن پویا و فعال نباشد یعنی واحدهای تولیدی مرتبط با آن بخش راکد خواهد شد و حتی اگر سرمایه در گردش هم به این واحدها تزریق شود، بعد از مدتی بدلیل نبود بازار فروش، مجددا تعطیل می‌شود و فقط واحد تولیدی را بدهکارتر کرده‌ایم.

حمایت بدون محدودیت، از واحدهای دارای توجیه فنی و اقتصادی

وی خاطرنشان کرد: واحدی که در عمل تصمیم به راه اندازی دارد و دارای توجیه فنی و اقتصادی باشد و محصول تولیدی آن از نظر کیفیت و قیمت قابلیت رقابت در بازار را داشته باشد، ما از لحاظ تامین سرمایه در گردش و مشاوره‌های لازم بدون محدودیت به این واحدها کمک خواهیم کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: متاسفانه بخشی از واحدهای راکد استان واحدهای ضعیف و بدون بنیه مالی هستند و محصولات تولیدی آنها قابلیت رقابت را در بازار ندارد و از همه مهمتر تنها با حمایت مالی نمی‌شود واحد تولیدی را سرپا نگهداشت، بلکه خود واحد هم باید در جهت ادامه حیات خود پارامترهای لازم را داشته باشد.

وی ادامه داد: هر واحد تولیدی که با هدف تولید محصول صادرات محور در بازارهای بین المللی فعالیت نماید و سهمی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص دهد این واحد به هیچ وجه زمین نخواهد خورد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان تصریح کرد: کردستان به عنوان اولین استان در سطح کشور در راستای پایش واحدهای صنعتی و تقسیم بندی این واحدها به فعال، نیمه فعال و راکد اقدام کرد که با این اقدام راه را برای تصمیم گیری درست هموارتر کرد.

وی در خصوص پایش جوازهای تاسیس نیز عنوان کرد: جوازهای تاسیسی که تا قبل از سال 90 صادر شده و اقدامی درجهت به فعلیت رساندن آن نکرده باشند را باطل کردیم و در گام بعدی، دیگر جوازهای تاسیس بلاتکلیف را که اقدامی در اجرایی کردن این مجوزها نکرده باشند را باطل کردیم.

ضربات جبران ناپذیر خام فروشی به  منافع ملی و استانی

وی افزود: با سرمایه گذاری‌های کلان در زمینه صنایع پیشران می‌توانیم گام های موثری را برداریم زیرا با واحدهای خرد و کوچک به توسعه صنعتی نخواهیم رسید.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با ابراز تاسف از استفاده بهینه  نکردن از ظرفیت معادن استان، گفت: کردستان دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار خوبی است که تا کنون زمینه به فعلیت رساندن این ظرفیت‌ها فراهم نشده است.

وی بدترین پدیده در زمینه معدن‌داری را خام فروشی دانست که ضربه زیادی را به منافع ملی و استانی وارد می‌کند و هیچ ارزش افزوده و نفعی را برای استان به بار نخواهد آورد و در همین راستا این تفکر در بین مسئولان بعنوان یک پدیده مذموم فرهنگ‌سازی شده است.

دره وزمی تصریح کرد: زمانی ظرفیت معادن می‌تواند در استان نقش مثبتی را ایفا کند که این معادن فرآوری شود و به ارزش افزوده و اشتغالزایی ختم شود.

وی افزود: در همین راستا به بحث فرآوری معادن ورود کرده‌ایم و اولین گام را در راستای شناسیی دقیق معادن استان برداشته‌ایم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان عنوان کرد: با توجه به نیاز مبرم استان در زمینه استفاده از علم روز و مطالعات نوین، اقدام به مطالعات پیشرفته علمی ازجمله ژئوفیزیک هوایی در پهنه‌های مورد نظر به میزان 8 هزار و 500 کیلومتر مربع توسط سازمان زمین شناسی و سازمان ایمیدرو کردیم که فاز اول آن به اتمام رسید و فاز دوم آن آغاز شده است.

وی افزود: در طول یک سال در حدود 28 درصد استان مورد مطالعات اکتشافی قرار گرفته که این اقدام در نوع بی نظیر بوده است؛ خوشبختانه نتیجه مطالعات فاز اول بسیار رضایت بخش بوده و با پایان نهایی این مطالعات ظرفیت‌های کامل استان شناسایی می‌شود و می‌توان با کمترین خطا تصمیمات درست را اتخاذ کرد.

دره وزمی عنوان کرد: ما معتقد هستیم با توجه به وجود 18 گونه ماده معدنی در استان از جمله انواع سنگ‌های تزئینی، پلی متال، طلا و سنگ آهن، باریت، پوکه و... ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه کردستان وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص فرآوری معادن طلا در کردستان از گذشته اقداماتی صورت گرفته بود که از آن جمله طلای ساریگونی بود که مراحل اکتشاف سنگ طلا آغاز شده بود و با پیگیری‌های مصرانه در بازده زمانی 18 ماهه کارخانه استحصال شمش طلا در سال 94را با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت به بهره برداری رساندیم و معدن دیگر طلای کردستان در سقز واقع شده که بهره برداران در حال آغاز مراحل اجرایی آن هستند.

بهترین راه توسعه صنعتی کردستان، اجرای صنایع پیشران است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان افزود: با توجه به پتانسیل‌های موجود سنگ آهن در استان، پروژه زنجیره فولاد در کردستان را به عنوان یک صنعت پیشران از آبان سال 93 کلید زدیم تا از خروج سنگ آهن خام از استان جلوگیری کرده و ارزش افزوده بسیار زیاد آن را به کردستان برگردانیم و اشتغالزایی قابل توجهی را برای جوانان استان به ارمغان بیاوریم.

وی به افتتاح کارخانه لاستیک بارز کردستان در سال جاری و کلنگ زنی کارخانه لاستیک رازی در سال گذشته اشاره کرد و افزود: در آینده بسیار نزدیک و با بهره برداری از کارخانه لاستیک رازی، استان کردستان به عنوان قطب لاستیک کشور مطرح خواهد شد و در همین راستا همزمان باید مواد جانبی تولید لاستیک را فعال کنیم.

دره وزمی با اشاره به افتتاح پتروشیمی کردستان در سال جاری و واگذاری زمین مورد نیاز و صدور جواز تاسیس پالایشگاه مریوان به سرمایه گذار، بیان کرد: نفتای منطقه اقلیم کردستان در پالایشگاه احداثی در مریوان فرآوری می‌شود و علاوه بر ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی در این منطقه، تردد کامیون‌های حامل مواد نفتا در جاده‌های کردستان کمتر می‌شود.

وی عنوان کرد: با توجه به وجود ظرفیت خط لوله گاز در استان و امکان تامین آب مصرفی در صدد احداث مجتمع‌های پتروشیمی GTPP (تولید پلی پروپیلن از گاز طبیعی) هستیم که یکی از واحدهای سرمایه بر و نیرو بر بشمار می‌رود و با احداث صنایع پائین دستی این مجتمع‌ها شاهد تحرک صنعتی بسیار خوبی در استان خواهیم بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان دره وزمی تصریح کرد: استان کردستان علاوه بر مواد معدنی، ظرفیت‌های بسیار زیادی از جمله وجود آب فراوان برای بخش‌های مختلف صنعت و کشاورزی، 227 کیلومتر مرز مشترک و نیروی کار جوان و تحصیلکرده می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر توسعه و جذب سرمایه گذار داشته باشد.

با استفاده از علم روز تاثیرات زیست محیطی را به حداقل ممکن می‌رسانیم

وی با اشاره به اینکه هر اقدامی در جهت توسعه اقتصادی و صنعتی شدن شکل بگیرد، محیط زیست را تحت تاثیر قرار خواهد داد، تصریح کرد: باید در راستای حمایت از محیط پیرامون خود و زیستگاه جانداران نهایت تلاش خود را به انجام برسانیم و از علم روز و فناوری‌های نوین در جهت به حداقل رساندن این تاثیرات بهره ببریم.

وی عنوان کرد: به کسی اجازه نخواهیم داد که واحد تولیدی را احداث کند که محیط زیست را به خطر بیندازد پس باید در این راستا عاقلانه و حساب شده گام برداریم.

دره وزمی عنوان کرد: یکی دیگر از واحدهای صنعتی خوب و نیرو بر استان که در سال گذشته و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت کلنگ زنی شد، کارخانه سیمان دیواندره است که فاز مطالعاتی آن به اتمام رسیده و در فاز اجرایی قرار گرفته که با گارانتی وام خارجی از طرف بانک مرکزی فاز اجرایی آن آغاز می‌شود.

وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در استان، گفت: با توجه به زمانبر بودن بازدهی سرمایه گذاری‌های صورت گرفته در کردستان، و با بهره برداری از این طرح‌ها آینده روشن و بسیار خوبی را برای کردستان متصور هستم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: هرکسی که دلش برای کردستان می‌سوزد و در هر جایگاه و مقامی قراردارد تلاش کند تا مشکلات و موانع احتمالی در پیش روی سرمایه گذاران مرتفع شود و در این راستا مدیران باید از روزمره گی پرهیز کنند و مشکلات استان را به مشکلات ملی گره بزنند و مردم هم با سرمای‌های اندک خود و یا با تجمیع این سرمایه در زمینه سرمایه گذاری و تسهیل این امر مهم برای دیگران تلاش کنند.

وی عنوان کرد: فضای توسعه‌ای در بین مدیران استان به عنوان یک گفتمان مشترک شکل گرفته است و این گفتمان باید بعنوان یک ارزش در بین لایه‌های مختلف مردم فرهنگ سازی شود و به گفتمان مشترکِ دولت و مردم مبدل شود.

کردستان ظرفیت‌های لازم برای توسعه یافتگی را دارد

وی با اشاره به اینکه کردستان به یک دفعه توسعه پیدا نخواهد کرد و باید با تلاش و همدلی زمان توسعه یافتگی را به حداقل ممکن برسانیم، گفت: استان ما ظرفیت‌های لازم برای توسعه یافتگی را در خود دارد اما سرمایه‌های داخل استان و امکانات دولتی برای توسعه کردستان کافی نیست و بهترین راه، جذب سرمایه‌های خارجی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان دربحث اصناف با اشاره به وجود 60 هزار واحد صنفی در کردستان، اعلام کرد: این قشر از جامعه به عنوان یکی از پاکترین اقشار جامعه هستند که با ارتباط مستمر با اتحادیه‌ها و اتاق اصناف، بازار بی تنش و سالمی را شاهد هستیم.

وی در خصوص تجارت خارجی نیز گفت: استان کردستان با دارا بودن 227 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و 2 مرز رسمی مشترک و بازارچه‌های رسمی، سالانه بین 5 تا 6 میلیارد دلار مراودات رسمی دارد که با توجه به ظرفیت‌های بسیار زیاد استان در زمینه تجارت خارجی این میزان مراودات باید به جایگاه در خور شأن استان کردستان ارتقا یابد.

وی فراهم کردن زیرساخت‌های لازم از جمله در زمینه حمل و نقل را یکی از پارامترهای تاثیرگذار در ارتقاء جایگاه تجاری استان برشمرد و افزود: با تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه بسیاری از مشکلات در زمینه تجارت مرتفع می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اندک بودن سرمایه‌های مردم در داخل استان برای توسعه اقتصادی و همچنین نا کافی بودن سرمایه گذاری‌های بخش دولتی در کردستان، خاطرنشان کرد: برای دگرگون کردن چهره کردستان باید سرمایه و تجربه سرمایه گذاران بخش خصوصی از جمله سرمایه گذاران خارجی را به استان ورود دهیم تا خلاء‌های موجود را پر کنند.

دره وزمی تاکید کرد: ما برای ورود سرمایه گذار به کردستان فرش قرمز را پهن می‌کنیم و در این راستا از هیچگونه کوشش، تسهیلگری و حمایتی دریغ نخواهیم کرد.

وی سرمایه گذاری‌های موفق خارجی در کردستان را، معدن و کارخانه استحصال طلای سارگونی، شرکت سرمایه گذاری فولاد گستر الماس تولیدکننده آهن اسفنجی و تولید سیگارت سقز عنوان کرد و افزود: سرمایه گذاری‌های موجود خارجی قابل توجه اما ناکافی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در پایان یادآور شد: اگر سرمایه گذاران داخلی ما با سرمایه گذاران توانمند خارجی، همراه شوند و این سرمایه‌ها را در راستای بهره برداری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان بکار گمارند، بطور قطع کردستان راه صد ساله را طی خواهد کرد.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.