• جان‌های عزیزی که فدای پول مردم می‌شوند

  جان‌های عزیزی که فدای پول مردم می‌شوند

  «بسیاری از مردم در روزهای آخر سال و شرایطی که آمار مبتلایان به کرونا در حال افزایش بود برای گرفتن کارت هدیه به بانک مراجعه می‌کردند. افرادی که سال‌ها از حسابشان استفاده نمی کردند، برای فعال کردن حساب بانکی شان مراجعه می کردند یا پدر و مادر سالمندشان را می آوردند تا برای آنها حساب افتتاح کنند.»

 • «ایران رویایی» چه شکلی است؟

  «ایران رویایی» چه شکلی است؟

  شاید اثری فرهنگی باشد یا شاید واقعا جغرافیا بتواند دلبستگی خاصی در آدم‌ها ایجاد کند. فعلا بدون پاسخ‌دادن به این چرایی هم روشن است که برای خیلی از آدم‌ها «وطن» چیزی بیش از یک جغرافیاست که صرفا در شناسنامه به آن اشاره شود. وطن جایی است که برای آن آرزوهایی داریم؛ جایی که می‌خواهیم « رویایی» باشد. ایران رویایی برای هر کسی یک معنی خاص دارد.

 • روایت ایرانیان مهاجر از رفتار «جهان‌اولی‌ها» در روزهای کرونایی

  روایت ایرانیان مهاجر از رفتار «جهان‌اولی‌ها» در روزهای کرونایی

  زمانی که تست کرونای ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت ایران مثبت شد، «ترور نوآ» کمدین معروف آمریکایی این موضوع را سوژه خنده قرار داد و در یکی از برنامه‌های طنزش به آن پرداخت و از آمریکایی‌ها خواست که «توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند و از مقامات بهداشتی ایران فاصله بگیرند». حالا با فراگیرشدن کرونا، تست برخی از مقامات کشورهای غربی از جمله همسر نخست‌وزیر کانادا «جاستین ترودو»، همسر «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا، «خاویر سولانا» رئیس سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیر کشور استرالیا و معاون وزیر بهداشت انگلیس مثبت شده است اما هیچکدام از آنها سوژه خنده کمدین‌های کشورهای دیگر نشده‌اند!

 • سال ۹۹ چند تعطیلی رسمی دارد؟

  سال ۹۹ چند تعطیلی رسمی دارد؟

   لحظه تحویل سال ۱۳۹۹ هجری شمسی به ساعت رسمی جمهوری اسلامی ایران، ساعت ۷ و ۱۹ دقیقه و ۳۷ ثانیه روز جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۹ هجری شمسی، مطابق ۲۵ رجب ۱۴۴۱ هجری قمری و ۲۰ مارس ۲۰۲۰ میلادی خواهد بود.

 • معایب و محاسن «آیلان» بودن از زبان سه معلم

  معایب و محاسن «آیلان» بودن از زبان سه معلم

  «خوشگلای من توجه کنن. به همه دوستاشون خبر بدن. همه آیلان باشن برای من یک صدا بفرستن با اسم و فامیلشون بفهمم چند نفر به درس گوش میدن.»

 • به تحریم‌ها پایان دهید!

  به تحریم‌ها پایان دهید!

  کرونا که از بیش از سه ماه پیش اولین موارد ابتلا به آن ترس به جان مردم و دولت‌ها انداخته است،‌ حالا دیگر هفته‌هاست که بحرانی جهانی محسوب می‌شود. بعد از اینکه اولین نمونه‌های ابتلا به این بیماری در آمریکا هم تایید شد،‌ سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که بیماری به مرحله همه‌گیری جهانی رسیده است و این مرحله تازه‌ای از نگرانی برای همه دولت‌های دنیا بود.

 • بالاخره چه کسی درباره‌ی کرونا تصمیم می‌گیرد؟

  بالاخره چه کسی درباره‌ی کرونا تصمیم می‌گیرد؟

  «تدابیر ستاد ملی و وزارت بهداشت برای جلوگیری از گسترش بیماری برای همه لازم الاجراست.» فتوا، دستور، حکم، نقشه راه یا هر نام دیگری می‌توان بر این عبارت مقام معظم رهبری گذاشت؛ عبارتی که تاکید چندباره ایشان بر یکپارچگی تصمیم‌گیری‌ها و تمرکز مدیریتی در ماجرای کروناست. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، چهار روز پیش نیز که دستور تشکیل قرارگاه بهداشتی و درمانی مقابله با کرونا را خطاب به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صادر کردند، در حکم خود نوشتند: «این قرارگاه باید در هماهنگی کامل با دولت و وزارت بهداشت و درمان عمل کند.» اما در عمل چه اتفاقی در حال رخ‌داد است؟

 • ماجرای کرونا در کشور از زاویه‌ای دیگر

  ماجرای کرونا در کشور از زاویه‌ای دیگر

  هواپیمای سی ۱۳۰ که سقوط کرد، خبرنگارانی که در آن حادثه کشته شدند مورد توجه مردم قرار گرفتند. ساختمان پلاسکو که فرو ریخت، آتش‌نشانانی که جانشان را دادند، قهرمان شدند. هواپیمای اوکراین که دچار سانحه شد، روزها عکس مسافران کشته‌شده آن که بیشتر هم نخبه بودند در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد. هر کدام از این اقشار در برهه‌ای قهرمان شدند و مورد توجه قرار گرفتند و سپس از یادها رفتند. حالا، شاید کسی حتی اسم یک نفر از آتش‌نشانان ساختمان پلاسکو را هم به خاطر نیاورد.

 • این سربازان را دریابید؛ دل خانواده‌هایشان آشوب است!

  این سربازان را دریابید؛ دل خانواده‌هایشان آشوب است!

  نگرانند و بی‌خبری از فرزندان، نامزدها، همسران یا برادرهایشان روز به روز به این نگرانی دامن می‌زند. یکی ۱۳ روز از نامزدش خبر ندارد. یکی می‌گوید وضعیت بهداشت تعریف چندانی ندارد. یکی هم از آخرین باری که با پسرش صحبت کرده و صدای پسرش گرفته بوده، دل توی دلش نیست. همه می‌خواهند بدانند در شرایطی که کرونا در کمین است، عزیزانشان پشت دیوارهای بلند پادگان‌ها چه روزهایی را می‌گذرانند.

 • واقعیت‌هایی درباره کرونا که باید بدانید

  واقعیت‌هایی درباره کرونا که باید بدانید

  در ماه مه سال ۱۹۹۷ (اردیبهشت ۱۳۷۶) علائمی در پسربچه سه ساله‎ای دیده شد که در ابتدا به سرماخوردگی عادی شباهت داشت. وقتی علائم بیماری‎اش - گلودرد، تب و سرفه - شش روز ادامه یافت، او را به بیمارستان ملکه الیزابت در هنگ کنگ بردند. سرفه‎هایش آنجا شدیدتر شد و نفس‌تنگی پیدا کرد. علیرغم مراقبت‌های جدی، پسربچه درگذشت.

 • «سعید نمکی» این روزها چه می‌کند؟

  «سعید نمکی» این روزها چه می‌کند؟

  آن نماینده توییت می‌زند و مدعی می‌شود آمارها خیلی بیشتر از این حرف‌هاست. این یکی مصاحبه می‌کند و می‌گوید تعداد قربانیان در قم فلان قدر است، نه اینکه اینها می‌گویند. آن سازمان، مسابقاتش را با تاخیر لغو می‌کند. خانم بازیگر در اینستاگرامش شربت ضد کرونا تبلیغ می‌کند. یکی دیگر می‌گوید روغن بنفشه را فلان کنید. این وسط هم چند نفر دارند برای خودشان ضریح را لیس می‌زنند و لابلای همه این شلوغی‌ها، عده‌ای ماسک و الکل و دستکش انبار کرده‌اند تا به قیمت خون پدرشان به هموطنان خود بفروشند.

 • چرا کرونا هم حریف این معضل نشد؟

  چرا کرونا هم حریف این معضل نشد؟

  کرونا که آمد، عده‌ای را خانه‌نشین کرد. دانشگاه‌ها، مدارس، رویدادهای فرهنگی، سینماها، باشگاه‌ها و بسیاری از اجتماعات تعطیل شدند. بسیاری دورکاری می‌کنند و بنا بر توصیه کارشناسان و مسئولان از خانه خارج نمی‌شوند تا از شرِ ویروس کرونا در امان باشند. عده‌ای هم هستند که هنوز این ویروس را جدی نگرفته‌اند و به زندگی روزمره خود مثل قبل ادامه می‌دهند اما آنچه برای بسیاری سوال به وجود آورده این است که با وجود ترس از کرونا و خلوت‌شدن شهر تهران چرا همچنان شاخص آلودگی هوا طی روزهای گذشته بالا بود.

 • ماسک رایگان موجود است!

  ماسک رایگان موجود است!

  شاید شما هم در این روزها در تب و تاب خرید ماسک، الکل و ژل ضدعفونی هستید و باید داروخانه‌ها و فروشگاه‌های زیادی را جست‌وجو کنید تا اقلام ضروری بهداشتی برای مقابله با کرونا را پیدا کنید. شاید هم وقتی به فروشندگان این محصولات مراجعه می‌کنید، لبخند سرد و معناداری تحویل می‌گیرید به معنای اینکه چه خواسته عجیبی دارید!

 • سایه سیاه کرونا بر سر کودکان کار

  سایه سیاه کرونا بر سر کودکان کار

  حجم سیاهی به دست‌های کوچکشان سنگینی می‌کند. این روزها در میان جمعیتی که ماسک به دهان زده‌اند و دستکش به دست کرده‌اند، بدون ماسک و دستکش بیشتر از هر زمان دیگری به چشم می‌ایند. بی‌محابا به میان جمعیت می‌روند و مثل گذشته سعی در فروش اجناس خود دارند. می‌ترسند؛ نه از کرونا، که از فروش نرفتن اجناسشان. آنقدر غم نان دارند که جان برایشان بی‌ارزش است.

 • چرا دوستداران شجریان مقابل بیمارستان تجمع کردند؟

  چرا دوستداران شجریان مقابل بیمارستان تجمع کردند؟

  جلوی بیمارستان تجمع کرده‌اند. گوشی تلفن‌های همراهشان را به دست گرفته‌اند و از صحبت‌های همایون شجریان درباره وضعیت پدرش به صورت زنده فیلم می‌گیرند تا خودشان منبع اطلاعات درست باشند. از همایون شجریان دلیل این را که لباس مشکی پوشیده‌ است، جویا می‌شوند و بارها تاکید می‌کنند که آیا برای اطلاع‌رسانی وضعیت استاد تحت فشار است یا خیر که او پاسخ می‌دهد: «هیچ حرفی به جز واقعیت از من نشنیده‌اید و اگر قرار باشد تحت فشار حرف بزنم، اعلام می‌کنم».

 • در «ووهان» چه می‌گذرد؟

  /داستان عکس/

  در «ووهان» چه می‌گذرد؟

  دسامبر ۲۰۱۹ بود که در شهر «ووهان» چین، جدیدترین گونه از کروناویروس با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد و تاکنون جان بیش از ۲۰۰۰ نفر را گرفته‌ است. تا امروز ابتلای بیش از ۷۳ هزار و ۳۳۲ نفر به این ویروس در ۳۰ کشور دنیا تأیید شده که تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا، سنگاپور، نپال، ویتنام، اندونزی، آلمان، روسیه، فیجی، فرانسه، ایران و آمریکا جزء آنها هستند.

 • سفر به اردوگاه فوق سری: منافقین در آلبانی چه می‌کنند؟

  سفر به اردوگاه فوق سری: منافقین در آلبانی چه می‌کنند؟

  بسته به اینکه از چه‌کسی بپرسید، «مجاهدین خلق» یک «دولتِ در انتظار» یا یک «فرقه‌ی تروریستی منافق» که افکار جنسی را ممنوع کرده معرفی می‌شوند. آنها در آلبانی چه می‌کنند؟

 • دقیق‌ترین پیش‌بینی درباره انتخابات ۹۸

  دقیق‌ترین پیش‌بینی درباره انتخابات ۹۸

  تحولات در ایران و درباره ایران بسیار سریع رخ می‌دهد. حتی شاید تا پایان نگارش این نوشتار یا خواندن آن، اتفاقاتی رخ دهد که گزاره‌های همین یادداشت کوتاه را هم زیر سوال ببرد. اما به هر حال، هر تحلیلگری ناچار است بر مبنای اتفاقاتی که تا لحظه نوشتن تحلیل او رخ داده است، بنویسد.

 • یک کشور با دو نظام!

  یک کشور با دو نظام!

  هنگ‌کنگ و برلین غربی تقریباً تا جایی که می‌شود دو شهر از هم متفاوت باشند، متفاوتند. با این حال برای بیشتر نیمه‌ی دوم قرن بیستم، آنها بطور مهمی شبیه بوده‌اند: هریک نقطه‌ای کانونی در تنش‌های جنگ سرد بوده‌اند که بخاطر فشارهای مشترکِ تبدیل شدن به میدانِ نبردِ دو ایدئولوژی شدیداً متضاد، به هم مربوط شده‌اند.

 • «روزی که شیفت بودم، بچه‌ام سقط شد»

  /دغدغه‌های شغلی/

  «روزی که شیفت بودم، بچه‌ام سقط شد»

  «وقتی پرستار باشی از زندگی چیزی نمی‌فهمی. اکثر اقوام و آشنایان وقتی دچار مشکل یا بیماری می‌شوند در هر ساعت از شبانه‌روز تماس می‌گیرند و مشاوره می‌خواهند اما وقتی ما دچار گرفتاری می‌شویم هیچکس نیست که حالمان را بپرسد.»

 • مهندسی که برای کودکان، «دلقک» است

  / با آدم‌هایی که حالشان خوب است/

  مهندسی که برای کودکان، «دلقک» است

  شاید در تمام دنیا هیچ‌کس پیدا نشود که یک دلقک را بفهمد. شاید حتی خود دلقک‌ها هم نتوانند همدیگر را درک کنند. هیچ‌وقت کسی نفهمید دلقک‌ها عاقلند یا دیوانه؟ دروغگویند یا راستگو؟ گستاخند یا مهربان؟

 • حاشیه‌های مرگ افشاگر شیوع کرونا

  حاشیه‌های مرگ افشاگر شیوع کرونا

  دکتر شی لی،‌ پزشک جوان بیمارستان مرکزی شهر ووهان چین،‌ درست در آخرین روزهای سال میلادی گذشته تشخیص داده بود که اتفاقی در حال رخ‌دادن است. او نمونه‌های از یک بیماری تنفسی تازه و ناشناس را دیده بود و در نتیجه برای گروهی از همکلاسی‌هایش در یک چت‌روم آنلاین نوشت «چیزی شبیه سارس» در شهر یازده میلیون نفری ووهان در حال شیوع است.

 • تا آخرین لحظه‌ باور نداشتیم که مادرم می‌میرد

  تا آخرین لحظه‌ باور نداشتیم که مادرم می‌میرد

  سرطان دومین علت مرگ و میر در جهان است. طبق آمارهای ارائه شده، سرطان پس از حوادث ترافیکی و بیماری‌های قلبی و عروقی، به عنوان سومین علت مرگ در ایران شناخته می‌شود. همچنین بر اساس گزارش جهانی، ایران در منطقه خطر متوسط بروز سرطان قرار دارد.

 • ویروسی که از کرونا ترسناک‌تر است!

  ویروسی که از کرونا ترسناک‌تر است!

  چند روز پیش در کتابخانه دانشگاه تهران، مرد جوانی کنار دستم نشسته بود که شبیه مردم آسیای جنوب شرقی و به شدت سرماخورده بود. نه من، نه او، نه هیچ کدام دیگر از حدود بیست نفری که در کتابخانه نشسته بودند ماسکی روی صورت نداشتیم اما بیشتر کسانی که صندلی‌های نزدیک به او را اشغال کرده بودند در واکنش به سرفه‌های سختش جایشان را عوض کردند.

 • این دختران با «لالایی» فریاد می‌زنند

  این دختران با «لالایی» فریاد می‌زنند

  اسمش «گل‌آیم» به معنای «ماه گل، ماه من» است. در بندرترکمن زندگی می‌کند و از بچگی زنبورک دستش بوده و نواختن آن را یاد گرفته، لأله «لالایی یا لأله‌خوانی» هم می‌خواند. حالا هم در حال یادگرفتن دوتارنوازی ترکمن است و دلش می‌خواهد در آینده بتواند آموزشگاهی راه‌اندازی کند تا به کودکان و زنان اهل بندرترکمن نواختن سازها را یاد بدهد.

 • با مالیاتی که می‌دهیم و نمی‌دهیم چه‌کار می‌شود کرد؟

  با مالیاتی که می‌دهیم و نمی‌دهیم چه‌کار می‌شود کرد؟

  مالیات دادن یا ندادن، پرداخت درصدی کمتر یا بیشتر یا اساساً فرار از دادن مالیات، پدیده‌ای تازه و مختص ایران نیست. واضح است که آدم‌ها دوست دارند پول بیشتری دربیاورند و مالیات کمتری بپردازند! اما دولت‌ها نیز در قبال شهروندان وظایفی دارند که برای اجرای آنها نیازمند منابع مالی‌اند؛ منابعی که یکی از راه‌های تأمین آن گرفتن مالیات از پولدارترها و صرف آن در راه رفاه عموم اقشار جامعه و توسعه‌ی زیرساخت‌های کشور و رونق اقتصادی است.

 • مساله‌ای به نام «گرتا تونبرگ»

  مساله‌ای به نام «گرتا تونبرگ»

  هفته گذشته، گرتا تونبرگ یک بار دیگر به صدر اخبار راه پیدا کرد؛ این بار به خاطر یک درگیری لفظی در حاشیه اجلاس داووس؛ چیزی که نه در مورد گرتا تکراری است و نه در مورد سیاست‌مداران متوسط و بزرگی که روبه‌روی او قرار می‌گیرند.

 • کاسب پلاسکو سیگار و تخمه می‌فروشد!

  کاسب پلاسکو سیگار و تخمه می‌فروشد!

  ساختمان پلاسکو که آتش می‌گیرد او هم مثل بسیاری از کسبه‌ این ساختمان ۵۳ ساله خسارت می‌بیند. بعد از دو سال دوندگی، وقتی بدهی‌هایش را می‌دهد، مجبور می‌شود به یکی از شهرک‌های اطراف تهران مهاجرت کند و یک مغازه سیگارفروشی راه بیندازد.

 • اظهارات کارشناسی؛ از شیر مرغ تا جان آدمیزاد!

  اظهارات کارشناسی؛ از شیر مرغ تا جان آدمیزاد!

  صبح، شاد و سر حال از خوشبختی‌های سریالی و پشت سر هم، پنجره را باز می‌کنید و هوای سالم را نفس می‌کشید، زیر کتری یا سماور را روشن می‌کنید، فرزند دلبندتان را با مهر و نوازش بیدار می‌کنید، بعد تلویزیون را روشن می‌کنید تا سکوت صبحگاهی خانه را با یک موسیقی پرانرژی بشکنید و همزمان شیر را از یخچال بیرون می‌آورید و دو لیوان پر می‌کنید تا خودتان و فرزندتان بنوشید و استخوان‌ها و دندان‌هایتان سفت شود اما ناگهان صدای آقای کت و شلواری داخل تلویزیون می‌آید و چیزی می‌گوید که همانجا دندان‌هایتان می‌ریزد!

 • ناشنیده‌هایی از زبان دو مهماندار هواپیما

  /دغدغه‌های شغلی/

  ناشنیده‌هایی از زبان دو مهماندار هواپیما

  آنقدر استرس را تجربه کرده‌اند که نسبت به این موضوع سِر شده‌اند؛ با این وجود هر بار که خانواده‌هایشان خبر سقوط هواپیمایی را می‌شنوند، تلاش می‌کنند با فرزندانشان که مهماندارند تماس بگیرند.