برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ۴ روایت درباره نامه عزل آیت‌الله منتظری

  ۴ روایت درباره نامه عزل آیت‌الله منتظری

  آیت‌الله امامی‌کاشانی، عضو اولین دوره مجلس خبرگان رهبری، به‌تازگی در گفت‌وگویی با پایگاه «مرکز اسناد انقلاب اسلامی» درباره چرایی عزل آیت‌الله منتظری و آنچه در جلسه‌ای فوری که شب ارسال نامه عزل به آیت‌الله منتظری در بیت امام تشکیل شد، مسائلی را مطرح کرده است. البته علاوه‌بر او، شخصیت‌های دیگری از جمله آیت‌الله خامنه‌ای، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و آیت‌الله امینی هم درباره این موضوع روایت‌هایی دارند که در مجال پیش‌رو بخش‌هایی از این روایت‌ها آورده می‌شود.

 • تا شهریور صبر کنید

  تا شهریور صبر کنید

  «اجباری شدن استفاده از ماسک از روز ۱۵ تیر آغاز شده است، برای این که اثر اجرایی شدن این طرح را در کاهش فوتی‌های روزانه ناشی از کرونا ببینیم، همچنان باید تا اواخر مرداد و اوایل شهریور صبر کنیم. ولی آمار بستری‌شدگان ناشی از کرونا در کل کشور در روزهای اخیر تا حدودی کاهش یافته است که قطعا مهم‌ترین علت آن بالاتر رفتن میزان پایبندی مردم به پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی بوده است.»

 • معمای پیچیده ناپدید شدن «سها»

  معمای پیچیده ناپدید شدن «سها»

  جست‌وجو برای یافتن «سها» پایان یافت. نیروهای امدادی که از بیستم تیرماه در ‏ارتفاعات جهان‌نما در استان گلستان مشغول عملیات بودند، حالا به‌طور رسمی به کارشان پایان ‏دادند.

 • ما و میراث مشروطه

  یادداشتی از علی ربیعی

  ما و میراث مشروطه

  امضای فرمان مشروطیت بلافاصله ما را به جزیره امن مردم سالاری نرساند ولی در عوض ما را در معرض آزمون اراده برای رسیدن به یک مردم‌سالاری پرمانع قرار داد. از آن زمان تاکنون مردم ما در راه حاکمیت قانون، حقوق شهروندی و مردمسالاری، بارها و بارها به عقب رانده شدند و به زمین خوردند ولی دوباره برخاسته‌اند و چند گام به پیش گذاشته‌اند.

 • خطر زباله‌های خانه‌هایی که بیمار کرونایی دارند

  خطر زباله‌های خانه‌هایی که بیمار کرونایی دارند

  از آمدن کرونا به ایران تقریباً ۶ ماه می‌گذرد. حالا خیلی‌هایمان به بودنش عادت کرده‌ایم، ماسک می‌زنیم، دستکش می‌پوشیم و فاصله اجتماعی‌مان را با دیگران رعایت می‌کنیم. اما در یک نکته هنوز از پروتکل‌های جهانی عقب مانده‌ایم. زباله‌هایمان را همچنان در یک کیسه زباله می‌گذاریم، گره زده یا نزده، به مخزن‌های آلوده کوچه‌ها پرتاب می‌کنیم و یادمان می‌رود که کرونا تنها لای دستکش‌ها و بیرون از ماسک‌ها نیست!

 • صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه

  صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه

  اگرچه انفجار مهیب در بیروت در ساعات پایانی سه‌شنبه رخ داد ولی برخی روزنامه‌ها آن را به تیتر یک خود تبدیل کرده‌اند.

 • اعلام مشروطیت، سرآغاز راه ناهموار قانونگرایی

  اعلام مشروطیت، سرآغاز راه ناهموار قانونگرایی

  سالروز صدور فرمان مشروطیت، یادآور تلاش پیوسته ملتی باورمند، دادجو و آزادیخواه است که در ۱۱۴ سال پیش توانست اراده خود را بر ساختار بسیط و بی حد و مرز قدرت سیاسی دوران قاجار تحمیل کند و پادشاه را وادار به صدور این فرمان بنیادین و اثرگذار در چهاردهم مردادماه ۱۲۸۵ خورشیدی و گردن نهادن به قانون اساسی نماید و زمینه را برای تحولی بزرگ در گستره ملی و در ساحت‌های مختلف حقوقی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فراهم آورد.

 • چگونه اهدافمان را اولویت‌بندی کنیم؟

  اولویت‌بندی اهداف هم کار سختی است و هم در صورت انجام ندادن آن، یاس و ناامیدی را به زندگی خویش وارد می کنیم. پس بهتر است برای آن که بتوانیم برنامه زندگی خویش را مدیریت کنیم و از تشویش و استرس به دور باشیم، اهداف را اولویت‌بندی کنیم.

 • تهران؛ روزگار نو

  تهران؛ روزگار نو

  کریم‌آقا بوذرجمهری در تاریخ معاصر ایران مردی ساده‌لوح عنوان شده که کمی هم کُندذهن است اما او را می‌توان معمار تهران نوین دانست. طراحی خیابان ولیعصر و چنارستان‌های آن و میدان توپخانه - امام خمینی کنونی - که گفته می‌شود از میدان سن‌پترزبورگ الگوبرداری شده است از کارهای او در بلدیه تهران است.

 • «بچۀ فلاح» به لیدزیونایتد می‌رود؟

  «بچۀ فلاح» به لیدزیونایتد می‌رود؟

  در عصری که به نظر می‌رسد «پدر پول‌دار داشتن بهترین شغل دنیاست» موفقیت آنها که روی پای خودشان ایستاده‌اند، به کسی باج نداده‌اند و همه زندگی‌شان در مبارزه برای به دست آوردن حداقل‌ها خلاصه شده، لذت‌بخش است.

 • ضرورت بازاندیشی انتقادی در سنت مشروطه‌خواهی ایرانیان

  راه طی‌نشده

  راه طی‌نشده‌ تبار مشروطه‌خواهی در پرتو چه درکی از المان‌های توسعه‌یافتگی، به محاق رفت و نادیده گرفته شد؟ در واقع مسئله توسعه ایران را چرا و چگونه در فقدان هر جایگزین ممکن اما نیندیشیدنی، تنها از یک مسیر پیمودیم و نقشه راه‌های بدیل را نپیموده، رها کردیم؟‌

 • من ماسک می‌زنم به‌ خاطر تو

  من ماسک می‌زنم به‌ خاطر تو

  در این روزهای سخت،‌ چقدر خود را مسئول می‌دانیم؟

 • فقط یک اسم: کریم

  فقط یک اسم: کریم

  چرا ستایش از باقری وجه مشترک هرسه مربی آخر پرسپولیس بوده است؟

 • رئیس سیاسی باشد، لطفا!

  رئیس سیاسی باشد، لطفا!

  تجربه نشان داده رئیس فدراسیون فوتبال حتما نباید ورزشی باشد؛ آنهایی که عصر محسن صفایی‌ فراهانی، یکی از چهره‌های سیاسی ایران بر فدراسیون فوتبال را تجربه کرده‌اند، می‌دانند برای رسیدن به رونق و شکوفایی، الزاما نیازی نیست رئیس ورزشی باشد. رئیس سیاسی در این برهه و با توجه به مشکلاتی که تحریم‌ها و سیاست‌های بین‌المللی به وجود آورده، به‌ مراتب می‌تواند کارگشاتر از مدیران ورزشی ضعیف و متوسط باشد؛ یکی که نگاهش به فوتبال و فدراسیون توسعه‌ای باشد نه انحصاری و جزیره‌ای!

 • احمدی‌نژاد مهره سوخته است

  عضو جامعه روحانیت مبارز:

  احمدی‌نژاد مهره سوخته است

  «آقای احمدی‌نژاد مخصوصا به‌ خاطر کارنامه دولت دومش، مهره‌ای سوخته‌ است و دیگر اعتباری در شورای نگهبان یا جمع نخبگان ندارد. متاسفانه گاهی با مصاحبه‌ها و اظهاراتش بیشتر بر این بی‌اعتمادی و بی‌اعتقادی دیگران نسبت به خودش می‌افزاید.»

 • «جنگ اراده‌ها» یعنی چه؟

  «جنگ اراده‌ها» یعنی چه؟

  سال‌هاست که صحنه نبردها دچار تغییرات ماهوی شده است. یعنی اگر پیشتر فتح و پیروزی بر روی زمین معنا پیدا می‌کرد، امروز گام اول پیروزی فراتر از صفحه جغرافیا، بلکه به تغییر ادراک و فتح دل‌ها وابسته شده است.

 • قاتل طلافروش معروف پایتخت کیست؟

  قاتل طلافروش معروف پایتخت کیست؟

  تنها پسر عبدالعلی مظفریان پیگیر پرونده پدرش است.

 • ۷ قاب از انقلاب مشروطه

  ۷ قاب از انقلاب مشروطه

  جنبش مشروطه‌خواهی ایرانیان، امروز ۱۱۴ ساله می‌شود.

 • نیم‌قرن بعد کجاییم؟

  نیم‌قرن بعد کجاییم؟

  امروز مردم می‌پرسند عواید مالی پرسپولیس کجا رفته که باشگاه به خاطر بدهی‌های بین‌المللی در آستانه محرومیت نقل‌وانتقالاتی قرار دارد؛ در حالی که ۴۷ سال پیش همین باشگاه - آن هم در شرایط مالکیت خصوصی - حتی هزینه آب، برق، تلفن و باغبان ورزشگاهش را هم شفاف‌سازی کرده بود!

 • ‌جزئیات تازه‌ از جاسوسی انگلیس در کودتای ۱۳۳۲

  گاردین برای نخستین‌ بار افشا کرد:

  ‌جزئیات تازه‌ از جاسوسی انگلیس در کودتای ۱۳۳۲

  شاید تکان‌دهنده‌ترین شواهد در «کودتای ۵۳»، مربوط به نقش انگلیس در آدم‌ربایی و در نهایت قتل فجیع و ظاهرا «تصادفی» «محمود افشارطوس»، رئیس شهربانی دوره مصدق باشد. این حادثه ناآرامی‌هایی را در پی داشت که به دستگیری و زندانی‌شدن مصدق در اوت (مرداد) منتهی شد.

 • از رهبری یاد بگیریم

  از رهبری یاد بگیریم

  آن روز که عده‌ای از نمایندگان مجلس یازدهم از روی احساسات و نشناختن شرایط همه‌جانبه کشور، خشمگینانه از سقوط دولت سخن می‌گفتند و برخی از مخالفان دولت قند توی دلشان آب شد، با فرمان «ایست» رهبر مواجه شدند. چرا؟ چون هل دادن مملکت به سوی پرتگاه که هنر نیست. رهبری بر همه اوضاع کشور تسلط دارند و قضاوت و تصمیم‌گیری‌شان به‌ دلیل اشراف بالا، بیشترین انطباق با مصلحت دارد. خوب است همه ما از ایشان یاد بگیریم.

 • صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه

  صفحه نخست روزنامه‌های سه‌شنبه

  قطعی شدن برگزاری آزمون سراسری ورودی دانشگاه‌ها، کرونا و سالگرد انقلاب مشروطه از جمله موضوعاتی است که برای تیتر روزنامه‌ها در نظر گرفته‌ شده‌اند.

 • کم‌چرب یا کم‌کربوهیدرات؟

  کم‌چرب یا کم‌کربوهیدرات؟

  افراد بسیاری رژیم های غذایی کم چربی را برای کمک به کاهش وزن و تقویت چربی سوزی دنبال می کنند. با این وجود، برخی پژوهش های جدید نشان داده اند که رژیم های غذایی کم کربوهیدرات ممکن است به همان اندازه و حتی بیشتر در کاهش وزن موثر باشند.

 • ۷ نکته دربارۀ سفر نمایندگان مجلس به هفت‌تپه

  ۷ نکته دربارۀ سفر نمایندگان مجلس به هفت‌تپه

  سه نمایندۀ مجلس یازدهم (آقایان احمد نادری، نظام‌الدین موسوی و علی خضریان) به تازگی به اهواز و شوش رفتند تا مشکلات کارگران اعتصابی و غیراعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه را از نزدیک بشنوند و به دیگر نمایندگان منتقل کنند تا در نهایت، تصمیمی اتخاذ شود.

 • هشدار! بحران «کووی‌فلو» در راه است

  هشدار! بحران «کووی‌فلو» در راه است

  ویروس کرونا که زمستان سال گذشته در چین پیدا شد، حالا همه جهان را گرفتار کرده و دارد به پاییز سال جدید هم می‌رسد و هشدارها درباره آن حتی از چیزی که هست، بیشتر و ترسناک‌تر شده است.

 • یک متر و نیم قبر، ۳۰۰ میلیون تومان!

  یک متر و نیم قبر، ۳۰۰ میلیون تومان!

  در ایامی که تهران روزهای سخت و کرونایی‌اش را می‌گذراند و شهروندان درگیر اتفاقات ناخوشایند ناشی از مرگ هستند، خبر کشف سلطان قبر در امامزاده تاریخی و قدیمی تهران واقع در شهر ری نگاه‌ها را به این سمت می‌برد که دقیقا چه سیستم نظارتی در خرید و فروش قبرهای امامزاده‌های تهران وجود دارد.

 • چرا نمی‌دانستیم فرق ویروس و باکتری چیست؟

  چرا نمی‌دانستیم فرق ویروس و باکتری چیست؟

  نظام آموزشی چگونه ما را برای مواجهه با بحرانی مثل کرونا آماده می‌کند؟

 • مرجعیت پویا

  مرجعیت پویا

  آیت‌الله سیدعلی حسینی سیستانی در ۱۳ مرداد ۱۳۰۹ خورشیدی در جوار امام ‌رضا(ع) متولد می‌شود و پس از فراگیری دروس مقدمات در مشهد سپس قم و بهره‌گیری از درس بزرگ‌ترین استادان حوزه‌های علمیه به نجف‌ اشرف نقل مکان می‌کند.

 • تلویزیون ماند و جواد خیابانی!

  تلویزیون ماند و جواد خیابانی!

  تلویزیون مانده و جواد خیابانی؛ این دیگر بر عهده دو طرف است که درست در روزهایی که بیشترین انتقاد نسبت به صداوسیما و گزارش‌های فوتبالی آن مطرح می‌شود، واکنشی متفاوت نشان دهند.

 • عوارض برگزار نشدن کنکور

  عوارض برگزار نشدن کنکور

  مسأله کنکور یک مسأله در هم تنیده علمی، اجتماعی، فرهنگی، فردی، اقتصادی و سیاسی است و بسیاری از خانواده‌ها از چند سال گذشته برای این آزمون زمان گذاشته و برنامه ریزی و هزینه کرده‌اند تا فرزندان‌شان در شرایط مناسب به رقابت بپردازند. در این بزرگترین ماراتن علمی، یک میلیون و ٧٠٠ هزار داوطلب به رقابت می‌پردازند که تنها سرنوشت خودشان مطرح نیست و با خانواده‌هایشان حدوداً ٦ میلیون نفر در انتظار شرکت در این رقابت‌اند. مضاف بر این که اگر فردی امسال در کنکور شرکت نکند، ممکن است با ده‌ها مانع همچون (سربازی برای پسرها) مواجه شود.